Sv: Hva syns dere det er ok å "tvinge" barna til?
Opprinnelig lagt inn av Olympia, her.
Det ville ikke falt meg inn i halvmørket å tvinge ungen til å klippe seg. Vi gir fireåringen derimot et ultimatum at hun enten må børste håret hver dag eller klippe seg kort(ere). Men hun er såpass stor at hun skjønner det, og godt kan leve med det.
Hvis alternativet er å enten tvinge ungen til å klippe håret, eller tvangsbørste håret, så må man jo uansett bruke tvang. En fireåring kan kanskje gjøre et rimelig valg der, og vurdere langtidskonsekvensene, men en toåring kan ofte ikke, og dermed må man bruke noe tvang.
Opprinnelig lagt inn av Tinetoff, her.
Dessuten kommanderer jeg av og til eldstejenta til å gå og tisse, om ikke tvinger. I det store kost-nytte-regnskapet er det noen ganger bedre enn konsekvensene av at hun tisser store dammer midt på stueteppet.
Å ja, kommandering på do bruker vi også. Og det er ikke akkurat frivillig når vi drar poden opp av senga for å gå på do før vi legger oss om kvelden, og det er ikke alltid så frivillig han våkner og står opp om morgenen heller, men fysisk tvang er det ikke snakk om da, bare intens kommandering og overtaling.
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002)
Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it.
|