Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Gi blod!

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 10-10-25, 15:02   #38
GydaG
lider av tastleksi
 
GydaG sin avatar
 
Medlem siden: May 2009
Hvor: På landet
Innlegg: 6.261
Blogginnlegg: 44
GydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de flesteGydaG er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Gi blod!

Opprinnelig lagt inn av Svanen, her.

For å gi plasma må du fylle samme kriterier som ellers, men kan ligge litt under i Hb (blodprosent) hos oss iallefall. Feks 12,0 i stedet for 12,5. Men trenger du jern intravenøst, så tror jeg nok du ikke kan gi. Da trenger du blodet ditt selv.
Og som nevnt, så bør/må man ha "gode" årer. Det skal jo frem og tilbake i samme åre flere ganger, så i en liten, vrien åre vil det som oftest tulle seg på første "retur".

Når det gjelder antistoffer, så kan du ha dannet antistoffer hvis du ikke fikk Rh-profylakse etter sist fødsel. Nå får de som er Rh- med Rh+ foster sprøyta under svangerskapet, men usikker på når de begynte med det. Så hvis du fødte før de begynte med det (og det tror jeg kanskje), så er det fare for at du dannet antistoffer da. Det har kun betydning som blodgiver (da får du ikke gi blod), ved blodoverføring (da tar det litt lenger tid å få gitt deg blod) eller ved nytt svangerskap (som jeg skjønte ikke er aktuelt, men som potensielt vil være veldig farlig for barnet)

Ja, jeg er nok uegnet i denne sammenhengen også gitt. Og ja, jeg har fått tre barn som alle er rh+ og fikk ikke den sprøyta etter siste. Den ble også gitt en dag for sent etter fødselen til nr 2, og mellom de to hadde jeg 3 avbrutte svangerskap (2 SA og 1MA i uke 15-16) og det ble nevnt noe om antistoffer som min skrekkslagne hjerne ikke husker helt. Men i det siste svangerskapet fikk jeg jern intravenøst annenhver uke. Sliter visst med å komme over 10,8 på hb også, så jeg trenger nok blodet mitt selv.

__________________
2003 2010 2012
It's not only only, but but.
We have to take in nourishment, expel waste and inhale enough oxygen to keep our cells from dying. Everything else is optional!
GydaG er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:51.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no