Sv: Transkjønnede og idrett
Det er jo bare en teoretisk fordel når man nå bare har hatt én transkvinne som har deltatt i OL, og tapt alt hun har deltatt i der så langt. På de 17 årene det har vært tillatt.
Og det lille andre man har av erfaring ikke viser noen konklusiv fordel. Transkvinner blir slått av ciskvinner. Ikke alltid, men heller ikke aldri.
I roller derby så er dette mer elle mindre ferdigdiskutert, og de har kommet lenger enn resten. Teen Vogue er ikke akkurat et medisinsk tidsskrift, men der forteller de lagene som har en blanding om sine erfaringer. Blant annet at størrelsemangfoldet fremdeles er det samme, selv med 20% transkvinner på laget, og at rå styrke og størrelse ikke alltid veier opp for teknikk, selv ikke der man skulle tro det. https://www.teenvogue.com/story/anti...s-roller-derby
__________________
|