Sv: "Det lange håret er vår kulturs hijab"
Opprinnelig lagt inn av Milfrid, her.
Apropos hår som hijab. Jeg har (man lærer mye på TikTok) forstått at gifte ortodokse jødiske kvinner skal dekke til håret for andre enn ektemannen - og at det kan man gjøre ved å bruke parykk, og at derfor går veldig mange jødiske ortodokse kvinner med parykk. Da kan man jo virkelig snakke om å bruke hår som hijab. 
Jeg er forøvrig vilt fascinert av dette, for parykken ser jo ut som ekte hår, så jeg klarer bare ikke for alt i hele verden å forstå hva man egentlig oppnår med det. Det kan i alle fall ikke være å ikke friste andre menn liksom.
Ja, det syns jeg også er et helt absurd utløp for religiøse pussige ideer. 
Jeg tror det er i hovedsak hasidiske jøder som driver med det. Det er nærmest en sekt som oppstod i Ukraina, men der en del unnslapp Holocaust og har opprett egne ekstremt konservative og sekteriske samfunn i Israel og USA. De har en voldsomt høy fødselsrate også, og bor tettitett sammen i noen få kvartaler i Brooklyn, der de har overtatt offentlige skoler fullstendig og aktivt frarøvet andre inner city skoler (med flere svarte elever) et anstendig skoletilbud. De har lite tillit til storsamfunnet (et dypt kollektivt traume etter holocaust, vil jeg tro), inkludert helseråd og vaksiner, og jeg tror de var episenter for det massive Covid-utbruddet i NY, blant annet gjennom å aktivt oppfordre foreldre til å lyve om barns sykdom, sånn at de slapp å teste dem.
Og kvinnehår har masse konnotasjoner - makt, seksualitet, kontroll - som nettopp de ekstremistene viser, og det å skjule håret med en hijab er bare ett utløp for det. Å knytte "lesbisk" til kort hår, eller, som mange opplever, å bli belært om at "menn liker langt hår, vet du!", er i samme "røra".
__________________
Feilen med verden er at de dumme er så skråsikre på alt - og de kloke så fulle av tvil. Bertrand Russel
|