Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Syklist-krenk! Innafor?

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 17-04-16, 15:07   #30
him
Leser
 
him sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 18.010
Blogginnlegg: 5
him har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme omhim har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Syklist-krenk! Innafor?

Opprinnelig lagt inn av Esme, her.

Det er en stor forskjell på å hetse en folkegruppe eller en gruppe som egentlig bare har en hobby tilfelles.

Det er klart at identiteten er mye svakere for syklister enn for det å være kvinne, slik at den type vitsing ofte treffer "hardere" jo sterkere det man vitser med er knyttet til identiten til vedkommende. Det største problemet med å hetse en folkegruppe er jo dog at det blir et samfunnsproblem.

Opprinnelig lagt inn av Esme

Man kan ikke velge vekk å være kvinne eller same eller homoseksualitet, det er noe man er, og derfor er det verre å bli diskriminert for det. En syklist kan hoppe av sykkelen og gå tre meter så er man ikke en syklist mer. Jeg er jo både bilist og syklist, som de fleste er, fra tid til annen.

Men grunnen til at de reagerer på vitsingen går jo ikke på identitetsdelen, men på at det reellt sett er folk som blir skadet.

Jeg er selvfølgelig enig i at hetsing mot feks kvinner er verre enn hetsing mot syklister - både på grunn av det at man kan velge om man vil være en del av gruppen og fordi det er en mye sterkere del av identiteten. Men dette er generelt sett. Grunnen til at jeg ikke synes det i dette konkrete tilfelle er fordi at dette er ting som reellt sett skjer. Hvis du sammenligner med folk som strikker blir det jo en poengløs vits - det er ingen som presser strikkere av veien.

__________________
"The further a society drifts from the truth, the more it will hate those that speak it." - George Orwell

Sist redigert av him : 17-04-16 kl 15:13. Årsak: La til mer på første avsnitt
him er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 11:16.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no