Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Fritid og hobby > Fest og høytid

Konfirmant 2017

Fest og høytid Et forum for å diskutere praktiske forberedelser knyttet til jubileer, bryllup, konfirmasjon, bar mitzva, ramadan, dåp og navnefest, mm.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 06-04-16, 10:41   #11
Charlie
Licence to thrill
 
Charlie sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2011
Hvor: sentralt Østland
Innlegg: 10.955
Charlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt avCharlie har mye å være stolt av
Standard

Sv: Konfirmant 2017

Opprinnelig lagt inn av Filifjonka, her.

Nei, klær burde ikke koste det bunader koster.

Klær koster det de koster fordi de blir produsert i land hvor en deodorant koster en månedslønn ( og naturligvis er et uoppnåelig luksusprodukt).

Hadde de blitt produsert i en kjede hvor de som produserte dem også var de som kjøpte varer og tjenester i samme marked, ville de nok hatt en prisstruktur som gjenspeilet timelønnen til bunader (150 kr før skatt...)

For noen tiår siden var markedet slik at kjøper og selger var i Norge og en del av samme økonomi. En avis gjorde en artikkel på et bilde fra et braksalg i en klesforretning på 50-tallet, hvor folk sto i kø rundt kvartalet. Etter en prisjustering for prisene i annonsen, var prisen folk gikk mann av huse for f.eks. en bukse til 800 kr i dagens penger. Hadde vi stått i 20 m kø for en bukse til den prisen i dag? Nei. Takket være sweatshops i Kina hvor de jobber 12 timer i døgnet og blir innelåst på sovesaler, eller syverksteder i India hvor de er borte fra familien, jobber akkord og sover under symaskinbordet.

Ikke for å være slem eller noe, men jo - klær burde ha kostet mye mer hvis det var rettferdighet i verden - vi surfer på urettferdighet og dårlige levekår.

Litt off-topic. Såeh... tilbake til konfirmasjon!

Charlie er ikke aktiv  
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 02:09.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no