Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold

Hva er greia med fermentering?

Mat og kosthold Kategori for barnemat, oppskrifter, drikkevarer og kosthold generelt.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 26-01-16, 09:47   #19
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Hva er greia med fermentering?

Arrival of the late adaptors!

Fermentering har vært skikkelig i vinden i mange år i noen av de amerikanske matbloggene jeg følger.

Noe er godt og noe er ikke fullt så godt, etter min smak. Jeg elsker rakfisk og er oppvokst med sauerkraut (er man hippiebarn med litt internasjonal familie, så slipper man ikke unna.) og jeg lager en ripssaft som tar utgangspunkt i fermenterte bær. Jeg lar dem nemlig stå en drøy uke etter de er plukket, så de såvidt begynner å gjære, før jeg koker saft på vanlig vis, og den blir mørkere, mer fyldig og avansert i smaken.

Det er sunt med melkesyrebakterier, det er godt med mat som smaker masse. Den alminnelige forbruker har i årtier vært så redd for smak og bakterier at det tar tid og vil fortsatt ta tid å komme dit hvor dette blir en del av det vanlige kjøkken (igjen). Men jeg tror vi må dit. Vi må slutte å kaste, vi må utnytte alt, blant annet gjennom å konservere på forskjellige vis. Vi må utvide smaksreportoaret vårt, siden det kan bli en dyd av nødvendighet.

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 08:01.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no