Sv: Servere ost og kjeks, hva kjøper jeg?
Hadde jeg fikset ostebord hadde det vært med Kraftkar (norsk blåmuggost), Munkeby (norsk hvitskimmel, kan minne om brie men er ofte fastere), masse Comte (min favorittost), en vellagret gouda og en chevre. I mangel av de to første kan en litt snill roquefort (for eksempel Societe, den er god) og en brie som har fått litt tid på seg være bra.
(Hører med at jeg ofte sniker rundt i ostediskene og kjøper tilbudsosten som har gått over dato, først da jeg synes den begynner å smake litt.)
Noe fikengreier til chevren, og kanskje sånne valnøtter i honning. Paprika, druer og cherrytomater til pynt. Enig med alle dem som foretrekker brød til, gjerne både noe mørkt med nøtter/tørket frukt, og noe lyst brød - jeg elsker det lyse landbrødet til Åpent Bakeri, for eksempel.
Også viktig at rødvin er fryktelig dårlig tilbehør til slik mat. Enten en frisk hvitvin, Riesling for eksempel, eller det aller beste: portvin (jeg er 80 år inne i meg).
Nå ble jeg veldig glad for at jeg har invitert på ostefondue neste helg!
|