Sv: 50 Shades of Grey
Nå har også jeg rotet meg til å se filmen, og siden historien avhenger så utrolig av hovedpersonene så er det det jeg henger meg opp i - castingen.
Jeg var i utgangspunktet skeptisk til begge to, Dakota Johnson og Jamie Dornan. En innfridde, den andre ikke.
Dakota Johnson viste seg å være et utrolig godt valg. Synes hun får frem mye av Anastasia, mye mer enn forventet. Både det naive og det sensuelle. Hun tilfører dybde, noe som egentlig ikke er så spesielt enkelt med tanke på at mye av boken foregår i hodet på hovedpersonene.
Jamie Dornan. Han eier rett og slett ikke rommet når han er der. Enkelt og greit. Han er ikke gjennomtrengende. Han er ikke cocky nok. Han er ikke tilstrekkelig sexy. For i boken så portretteres han som en som alle kvinner stopper opp og ser på "It's just a pretty face, honey" sier han gjentatte ganger i sin indre monolog i avsky mot seg selv. Så selv om han har noen øyeblikk, så blir det langt fra nok. Som karakter må han eie rommet og han må være intimidating så det holder. Så egentlig så er ikke dette bare et passelig dårlig valg, men et særdeles dårlig valg. Charlie Hunnam hadde passet bedre, og Stephen Amell. Men det skal sies at det nok er en vanskelig rolle å spille. En introvert med ekstrem sex appeal. Tror f.eks. Gabriel Macht og Shemar Moore kunne pulled it off, men de er for gamle. Ikke enkelt. Men valget nå førte ihvertfall til et realt bom, selv om jeg egentlig har sans for Jamie Dornan.
|