Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Uegnede foreldre får for mange sjanser

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 11-05-07, 16:07   #6
kie
weird
 
kie sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.456
kie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Uegnede foreldre får for mange sjanser

Opprinnelig lagt inn av safran, her.

Dette er vanskelig. Foreldre har veldig sterke rettigheter, og det kan være vanskelig å få nøyaktig innblikk i barnets forhold. Det vil selvsagt være en vurderingssak i hvert enkelt tilfelle, om forholdene er så ille at man skal bryte opp barnet fra hus og hjem og flytte det i en annen familie. Det kan også være ganske traumatiserende. Man er også bundet av lovverket.

Viktig poeng.
Jeg tror at de aller fleste i barnevernet setter barnas behov først. I mange tilfeller kan det jo være det beste at ting blir bedre der de er, og barnevernet bruker mange tiltak på å få til det før de går til det skritt at de går for omsorgsovertakelse.

Det at det ikke går i alle tilfellene er veldig synd. Men det betyr jo ikke at de ikke skal prøve. Og i mellomtiden skal de jo selvsagt gjøre alt de kan for å skjerme barna så mye som mulig.

Jeg skulle nesten ønske det ble mer fokus på alt det positive barnevernet bidrar med også. Alle de familiene som de faktisk hjelper. Både ved å være tydelige, men også ved å prøve å heve omsorgskompetansen, dra inn flere omsorgspersoner og arenaer der barna kan få det de trenger.

I tillegg er det jo, som safran påpeker, et lovverk som de må forholde seg til. Man kan ikke gå inn å synse seg frem til en omsorgsovertakelse.

Å være etterpåklok på vegne av barnevernet tror jeg nok faller litt for lett for veldig mange. Faktum er vel at de færreste i barnevernet kan spå hvordan tiltakene vil fungere før det er prøvd. Samt at det jo i de aller fleste tilfellene kreves at andre tiltak skal være forsøkt før det er mulig å gå til omsorgsovertakelse.

Det vi andre kan gjøre er vel å kreve at barnevernet får mer ressurser til å bli enda bedre, til å kjøre de omsorgsovertakelsessakene de mener er nødvendige på en skikkelig måte uten å måtte velge bort så altfor mye på den andre siden.

__________________
You did in your twenties what you knew how to do. When you knew better, you did better. And you should not be judged for the person that you were, but for the person that you're trying to be and for the woman you are now. -- Maya Angelou
kie er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 15:37.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no