Sv: Er ikke Jesus kul lenger?
Julekongen handler blant annet om at det ikke blir jul uten snø. Jeg vet ikke om det er et veldig dypt budskap.
Selvfølgelig handler den også om de snille fattige og de slemme rike. Og den innrholder en del av de tradisjonelle konfliktene. Og, som jeg også skriver, så koser jeg og barna oss med serien. For all del. Spørsmålet et ikke om Julekongen er en fin serie. Spørsmålet er om Jesus er ukul og om en adventskalender bør eller ikke bør ha i seg elementer av hvorfor man feirer jul.
At debatten kommer opp nå er nok fordi det er en del med fremmedfrykt som ikke innser at kulturministeren vår er like norsk som Kari og Ola. Og som syns at det er skummelt at hun er muslim.
Og da tenker jeg at NRK, som statskanal, har et ansvar for å drive folkeopplysning. Noe de jo absolutt gjør. Så kan man spørre om de også burde gjøre det i adventskalenderen, eller om den burde være blottet for annet enn nisser, pepperkaker og juletrær. Og da tenker jeg at det faktisk er mulig å gjøre noe litt mer ut av et program som barn ser hver dag i 24 dager. Noe mer enn Jul i Blåfjell, Barna Superjul og Julekongen. Noe som formidler kulturmøter, kulturforskjeller, hvorfor vi feirer jul på en måte, hvorfor andre feirer Hanukka og andre igjen ikke feirer jul, men gjør helt andre ting.
Men, for all del, Julekongen er fin den. Men jeg tror ikke den hadde vært mindre fin hvis den hadde vært litt mindre fullstendig nøytral. For det er den. Og jeg må jo innrømme at jeg tror at en årsak til det er at Jesus er skikkel ut.
|