Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Hvordan skal Norge møte konkurransen i en globalisert verden?

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 23-11-12, 00:54   #32
gajamor
Travelt opptatt
 
gajamor sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2007
Innlegg: 6.915
Blogginnlegg: 3
gajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtidgajamor har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Hvordan skal Norge møte konkurransen i en globalisert verden?

Hvorfor man må ha et byråkrati og velfrdssamfunn som fungerer? Det er mange indekser som måler hvor enkelt det er å etablere bedrifter i ulike land. Jeg har ikke kilden i hodet, men en av de faktorene som har vist seg å være viktigst er hvor enkelt og forutsigbart byråkratiet er. Der scorer Norge svært bra, langt over bl.a. Tyskland. Der har både kommunene og de regionale instansene viktige roller i å sikre at alle lover og regler oppfylles. Bedriftene kan ikke ture fram som de vil, men samtidig har heller ikke hvem som helst mulighet til plutselig å gå til søksmål mot enkeltvedrifter. Hvis bedriften har fått utslippstillatelse og holder seg innenfor konsesjonen, så får de lov til å drive i fred og ro.

Den ekstremt høye arbeidsdeltakelsen vår sikres, som flere andre har nevnt, av at foreldre og besteforeldre kan overlate ungene til barnehager og skoler, og stole på at de blir greit ivaretatt.

Hvis du tenker på det med lønningene, så tenker jeg først og fremst på det store antallet mennesker som jobber i offentlig sektor, og er kunder i det private næringslivet. Hvis sykepleierne ikke lengre har penger til overs til å kjøpe pynteputer, så går raskt den lokale interiørbutikken konk. Men miljøet vårt tåler ikke at man stadig øker forbruket av pynteputer.

__________________
Litjtausa 06. Lille skatt 07
gajamor er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 03:24.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no