Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Kultur og underholdning > Tinetoffs litteraturforum

Ferielektyre - anbefalinger

Tinetoffs litteraturforum Litteraturdiskusjoner, bokanbefalinger, lesesirkel mm

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 06-06-12, 12:13   #14
Christa
Bør lage seg en tittel selv
 
Christa sin avatar
 
Medlem siden: Jan 2011
Innlegg: 3.169
Christa er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt liktChrista er virkelig godt likt
Standard

Sv: Ferielektyre - anbefalinger

Takk!

Opprinnelig lagt inn av trøtt, her.

Jeg kopierer likegodt fra bibliotekets sider siden de forteller hva den handler om med bedre ord enn meg.

Hegrenes dal:
To gutter og en pike, et livslangt vennskap, et dramatisk epos om forbudt kjærlighet og en slektskrønike som gir eksotisk innsikt om livet i India fra 1878 og fram til andre verdenskrig.
Året er 1878 og i rammen av frodige jungler, bølgende åser og rike kaffeplantasjer i vakre Coorgdalen i Sør-India, blir Devi, som den første jenta på over 60 år, født inn i familien Nachimandas.


Devanna, en begavet ung gutt, hvis mor har dødd under tragiske omstendigheter, blir tatt opp i familien Nachimandas og han og Devi blir raskt uatskillelige. Deres fremtid virker uunngåelig knyttet sammen, men alt forandrer seg den natten de deltar i et «tiger bryllupû.
Det er der Devi får sitt første glimt av Machu, den berømte tigermorderen. Selv om hun fortsatt er et barn og Machu en mann, vet Devi at en dag vil hun gifte seg med ham. Det er denne kjærligheten som etter hvert driver inn en kile i forholdet mellom Devi og Devanna.Devi vokser opp til å bli en dyktig forretningskvinne og blir eier av den største kaffeplantasjen i Coorgdalen. Veien dit er vond og lang, og alle vet hva det betyr når hegrene flyr inn over dalen.


De hvite englene:
En fortelling om heltemot og glødende engasjement under Krimkrigens redsler.

Wales 1840: Catherine Carreg vokste opp som en guttejente i en liten landsby i Wales, streifet omkring og kappred på stranden med Deio, krøtterhandlerens sønn. Men bygdesladderen setter etter hvert en stopper for det gode livet, og Catherine må innordne seg de regler en ung pike fra en god familie skal følge. Så opplever hun at moren dør i barsel, og hun bestemmer seg for at hun aldri mer skal befinne seg i en situasjon der hun ikke kan hjelpe. Catherine reiser til London og utdanner seg til sykepleier.Etter hvert som krigsrapportene fra Krim når hjem til Storbritannia, vekkes nasjonens sympati med de stridende. Catherine melder seg frivillig som sykepleier. Allerede ved ankomsten i Scutari i november 1854 oppleves situasjonen som et våkent mareritt. I krigens kaos og vanvidd blir Catherine tvunget til å hente fram krefter hun ikke ante at hun var i besittelse av.

Indias datter:
Jentebarn har ingen verdi på landsbygda i India,
så når Kavita føder en datter, dreper ektemannen Jasu den nyfødte.

Noen år senere føder Kavita nok en datter, og trygler sin mann om å få tilbringe én natt sammen med barnet. Den natten bringer hun datteren i sikkerhet på et barnehjem.
I USA vokser Asha opp hos trygge og kjærlige adoptivforeldre. Likevel trekkes hun mot sitt fødeland, og reiser til India for å fi nne sin bakgrunn. Historien strekker seg over 20 år, og fortelles av de to mødrene og datteren de deler. Dette er en emosjonell og eksotisk fortelling som tar deg tett på Indias kultur, mennesker, lukter og smak.

Christa er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 19:44.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no