Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Flere kvinner som tjener mest

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Se resultatene: Hvem tjener mest?
Far tjener mest 119 53,13%
Mor tjener mest 61 27,23%
Omtrentlig likt 31 13,84%
Er ikke i et forhold 10 4,46%
Dustepoll 3 1,34%
Deltakere: 224. Du kan ikke stemme på denne undersøkelsen

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 29-02-12, 20:14   #1
Pøblis
Panzerekstremfeminist
 
Pøblis sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2010
Innlegg: 19.425
Blogginnlegg: 361
Pøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme omPøblis har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av smilefjes, her.

Hva er hardt og mykt fag? Jeg skjønner ikke sånne merkelapper nå som jeg sitter og tenker over dette her. Er harde fag sånne som har helt riktig og helt feil og enten kan du det helt eller så kan du det ikke?

Hardt: Ja eller nei, riktig eller galt, metall, stein, IT, asfalt og sånn.
Myke fag: Folk og barn og gamle og sånn.

__________________
I myself have never been able to find out precisely what feminism is: I only know that people call me a feminist whenever I express sentiments that differentiate me from a doormat or a prostitute. Rebecca West
Pøblis er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 29-02-12, 20:41   #2
Madicken
Flawsome
 
Madicken sin avatar
 
Medlem siden: Aug 2011
Innlegg: 10.515
Madicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt avMadicken har mye å være stolt av
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av pøbelsara, her.

Hardt: Ja eller nei, riktig eller galt, metall, stein, IT, asfalt og sånn.
Myke fag: Folk og barn og gamle og sånn.

Og dyrlege, er det mykt? Hva med gullsmed?

Madicken er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 29-02-12, 20:52   #3
oslo78
Er frisk!
 
oslo78 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2008
Innlegg: 9.913
Blogginnlegg: 28
oslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt av
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av smilefjes, her.

Men det er ingenting som heter "det gikk ikke" i min verden nei. Det går, det virker som det skal, det leveres til riktig tid og det finnes ikke alternativer, basta.

Akkurat. Det går ikke for deg å si at dette får jeg ikke til. På samme vis er det for meg - jeg kan ikke si "jeg må ha mer lønn" eller "dette må jeg ha overtidsbetaling for". Finnes ikke. Basta.



Opprinnelig lagt inn av Tussa, her.

2100 timar er 150 timar overtid i en vanlig jobb. 1950 timar er et fullt arbeidsår.

Dette forstår ikke jeg.

Lærere: 38 uker * ca 43,4 timer = 1650 + 37,5 timer (planleggingsdager) = 1687,5 timer arbeidsår.
Mange andre: 45 uker*40 timer= 1800 timer arbeidsår
Mange andre: 45 uker*37,5 timer= 1687,5 timer arbeidsår

Hvem er det som har 1950/45=43,33 timers uker? Som standard?

(Jeg har en følelse av at dere "andre" glemmer å trekke fra røde dager (vanligvis 10) og bare regner 5 ukers ferie? Isåfall må dere huske at for lærere er røde dager alltid plassert i avspaseringen og vi har altså aldri en eneste rød dag som "spiser" av de 1687,5 timene).

Opprinnelig lagt inn av kie, her.

Det har det, men anerkjennelsen av faget som ja.. et fag er ikke alltid like sterk selv om det har gått tid. På sykepleieskolens øvingspost fikk jeg høre mer enn en gang av øvingslærer at jeg praktisk talt var sykepleier fra før av siden jeg hadde så lang erfaring med mange barn og sånn. Satt litt på spissen, men det var mange "dette kan jo du fra før av, du som har barn" underveis. Også i jobbsammenheng vektlegges "mammarollen" og "husmorrollen". Jobbing på medisinrom, blodtrykk og andre mer faglige oppgaver blir liksom noe man gjør på siden. Også når sykepleierforbund og andre skal profilere seg er det jo mest det man appellerer til. Den varme, gode sykepleieren som setter seg ned på huk ved rullestolen, holder pasienten i hånden og ser ham omsorgsfullt i øynene osv. Selve engelen i hvitt, liksom.

Snille piker som legger mye av sin egenverdi i hva de er for andre tror jeg tiltrekkes veldig av et slikt yrke. Profesjonell engel, liksom. Og det er muligens ikke de som sterkest får frem poenget om at det er faglig kompetanse som skal lønnes.

Jeg tror at mange via enkelte yrker får en slags pay off i form av bekreftelse på at de er sånn eller slik og jeg tror en del av det som ville fungert som makt bak kravene hva f.eks. lønn angår bryter med den pay off-en. Derfor tror jeg også at enkelte yrkesgrupper blir mer lettmanipulerte i forhandlinger. For hvem vil vel være en kald jævel som driter i syke og gamle folk bare for å tjene noen ekstra kroner? Eller hvem vil la unger seile sin egen sjø og kreve bedre lønn og kår i læreryrket? Det å være snill, god og oppofrende er jo kanskje nettopp det som tiltrekker og føles som en god match med yrket.

Men er ikke flygelederen som passer på at folk ikke dør også en engel? Eller ingeniøren som får ting til å funke?

Jeg innbiller meg at en del i typiske kvinneyrker blir lurt. Man gidder ikke å betale dem skikkelig, men stryker heller egoet deres og forteller dem at de er ekstra spesielle og gode mennesker. De som ikke lar seg lure og sier "jada, jada, gi meg heller skikkelig lønn" må det jo være noe galt med. De er kanskje ikke engang egnet, så lite engleaktige de opptrer.

Utrolig godt skrevet, og jeg kjenner meg igjen. Jeg ønsker å være noe for andre og jeg får utrolig dårlig samvittighet hvis elever må seile sin egen sjø for at jeg ikke skal jobbe for mye.

Opprinnelig lagt inn av Zulu, her.

Hvis du har fem års (relevant) utdanning, så er du vel adjunkt med tilleggsutdanning? Det gir minstelønn på 426 000 på 10 års ansiennitet. Så kommer evt. kontaktlærertillegget på ca 15 000 +/- og andre lokale tillegg. Jeg synes det er helt ok lønn.

Mangler 5 vt - har 5 vt examen philosophicum som jeg ikke får godkjent. Må få tatt 5 vt snart...

Opprinnelig lagt inn av smilefjes, her.

Jeg kunne helt klart vikariert som lærer en kort periode. Men jeg ville ikke visst hvordan dyslektikerne for eksempel trenger stoff lagt opp. Å presentere elektroner for A4 niendeklassinger skulle nok gått. Og nei, ingen kan tilsvarende vikariere for meg. Det krever høy og uendelig smal og sær spisskompetanse.



Kanskje noe henger der? Ingeniører må skreddersys i større grad? Pluss er mangelvare.

Jeg tror MYE henger der. Mange kan gjøre jobben min. Kanskje ikke like godt som meg (får vi håpe), men det rusler og går. Jeg kunne ikke gjort jobben din i to minutter en gang. Det gir litt bedre trumfkort i forhandlinger :-)

__________________
Oslo78 - verdens heldigste mamma til Storebror 04, Storesøster 06 og Lillebror 10
oslo78 er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 29-02-12, 21:24   #4
Pepper Lemon
Peppy!
 
Pepper Lemon sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Oslo
Innlegg: 10.714
Blogginnlegg: 253
Pepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme omPepper Lemon har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av oslo78, her.

Akkurat. Det går ikke for deg å si at dette får jeg ikke til. På samme vis er det for meg - jeg kan ikke si "jeg må ha mer lønn" eller "dette må jeg ha overtidsbetaling for". Finnes ikke. Basta.

Jeg leste i tariffen om læreres arbeidstid, hvor det står som følger:

Sitat:

Overtid
Dersom en lærer blir pålagt å gjøre arbeid ut over det som står i hans/hennes individuelle
arbeidsplan, eller dersom en lærer avtaler med rektor at det skal gjøres slikt arbeid, skal
læreren ha overtidsbetaling for dette arbeidet. Se overtid.

Hva betyr det da? At det blir betalt overtid for arbeid som vanligvis ikke er ens jobb? Eller overtid hvis man arbeider flere timer enn avtalt?

Det står jo også at dersom man jobber lenger enn 10 timer en dag skal man få betalt. Det må jo sies å være overtidsbetalt det?

Pepper Lemon er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 29-02-12, 21:38   #5
oslo78
Er frisk!
 
oslo78 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2008
Innlegg: 9.913
Blogginnlegg: 28
oslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt avoslo78 har mye å være stolt av
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av Pepper Lemon, her.

Jeg leste i tariffen om læreres arbeidstid, hvor det står som følger:


Hva betyr det da? At det blir betalt overtid for arbeid som vanligvis ikke er ens jobb? Eller overtid hvis man arbeider flere timer enn avtalt?

Det står jo også at dersom man jobber lenger enn 10 timer en dag skal man få betalt. Det må jo sies å være overtidsbetalt det?

Overtid kan man få hvis man blir pålagt å undervise ekstra. Det blir vi aldri. Det er ikke leseplikten som går over grensen, det er alle møtene, all tilretteleggingen, all korrespondansen med foreldrene, alle rapportene som skal skrives, alle planene og IOP-ene som skal skrives og vurderes, alle halvårsvurderinger, all retting, osv.

Jeg har selv ansvar for å holde meg innenfor riktig antall timer. Valget står mellom å ikke gjøre jobben skikkelig eller å jobbe for mye. Foreløpig har jeg valgt å jobbe for mye, i fremtiden må jeg kanskje heller velge å ikke gjøre jobben skikkelig.

__________________
Oslo78 - verdens heldigste mamma til Storebror 04, Storesøster 06 og Lillebror 10
oslo78 er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 29-02-12, 21:24   #6
Fakse
Nysgjerrig
 
Fakse sin avatar
 
Medlem siden: May 2010
Hvor: i Midnattsollandet
Innlegg: 3.450
Fakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt liktFakse er virkelig godt likt
Standard

Sv: Flere kvinner som tjener mest

Opprinnelig lagt inn av oslo78, her.

Jeg tror MYE henger der. Mange kan gjøre jobben min. Kanskje ikke like godt som meg (får vi håpe), men det rusler og går. Jeg kunne ikke gjort jobben din i to minutter en gang. Det gir litt bedre trumfkort i forhandlinger :-)

For mange realister/ingeniører er det også sånn som det er for meg. En annen realist med samme (eller tilsvarende) utdanning som meg kunne ikke gjort jobben min tilfredsstillende uten flere måneders opplæring. Jeg har spesialisert meg underveis i jobben for akkurat det feltet jeg jobber på, og det tar mye tid å opparbeide den tilleggskunnskapen som akkurat mitt felt krever, så det er ikke gjort på en uke eller fem. På jobben til mannen min regner de med at det tar et år før nyansatte er fullt produktive, og noen trenger enda lengre tid.

Det er klart arbeidsplassen da strekker seg langt for å gi den ansatte de har god nok lønn eller andre betingelser som skal til for å holde på kompetansen, når det både er tidkrevende å lære opp nye og vanskelig å få tak i kvalifiserte folk.

Fakse er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 22:35.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no