Sv: Anne fra Bjørkely
Opprinnelig lagt inn av Bokormen, her.
Den siste boken jeg leste som barn omhandlet Annes voksne barn, handlingen var langt til første (?) verdenskrig tror jeg? Er det den siste boken?
Jeg var veldig glad i disse bøkene her, og er nesten redd for å lese dem opp igjen og eventuelt ødelegge dem. 
Jeg leste dem på engelsk for første gang da jeg var student, og jeg var positivt overrasket over hvor godt de hadde holdt seg. Svært positivt overrasket, faktisk. Det var først mange år senere at jeg oppdaget at den norske oversettelsen er kuttet ned med nær 40 % i forhold til originalen; det finnes omtrent ikke stemningsbeskrivelse eller tids- og stedskoloritt igjen i de norske bøkene.
Ikke rart jeg syntes de var bedre som voksen: det var jo en komplett annen bok jeg leste.
Jeg makter ikke å lese den norske oversettelsen for Frøkna, dog. Jeg klarer det bare ikke. Hvis man prøver å lese dem igjen på norsk, er det overveiende sannsynlig at man blir skuffet.
|