Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold

Sykeliggjøring, overtolkning av symptomer

Mat og kosthold Kategori for barnemat, oppskrifter, drikkevarer og kosthold generelt.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 21-10-10, 22:40   #27
Katta
maler
 
Katta sin avatar
 
Medlem siden: Jul 2008
Hvor: Trondheim
Innlegg: 31.284
Blogginnlegg: 92
Katta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme omKatta har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Sykeliggjøring, overtolkning av symptomer

Opprinnelig lagt inn av Esme, her.

Så den er ikke sensitiv nok da, mener du. Men er den spesifikk?

Eller er den bare brukendes til at det gir en indikasjon for at det er en type laktoseintoleranse som man vokser av seg?



Fersket i svært uvitenskaplig utøvelse av medisinfaget. Jeg vet ikke sensitivitets- og spesifisitetstallene for den testløsningen vi bruker, det er noen annens bord for å si det sånn, jeg har ofte tenkt jeg burde sjekke hva som står om den i så måte, men har ikke kommet så langt. Men det jeg tror og som samsvarer godt med de som har ansvaret for det fagområdet sier, er at laktoseintoleranse hos barn er sjelden og at testen nok fanger opp de som er gitt at den er riktig utført. Men at noen barn oppfører seg som om de har en litt lettere utgave av laktoseintolereanse uten at de slår ut på testen.

Det vi bruker er en pusteprøve, og den er blant annet avhengig av at barna har fått laktoseholdig mat i dagene før testen utføres, ellers er enzymmengden stort sett såpass stor at det holder til å spalte nok laktose til å ikke gi utslag på testen. Det er altså ikke kun avhengig av de iboende egenskapene til selve testen, men også kostholdet i dagene før. Det er også noe avhengig av teknikken til barnet. Men når man snakker med dem etterpå, har mange av dem fått symptomer i timene etter testen som følge av lakoseinntaket selv om de ikke har hatt utslag på pusteprøven, og det regnes også som positiv test.

__________________
Storebror 2002 - Toern 2003 - Plutt 2009 - Mikro 2012
Katta er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 12:12.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no