Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Se resultatene: Synd på deltakerne i Luksusfellen?
Ja, jeg synes synd på deltakerne i LF 11 5,53%
Nei, jeg synes ikke synd på deltakerne i LF 97 48,74%
Synd på noen av dem 75 37,69%
Dustepoll/har ikke sett programmet 20 10,05%
Flervalgsundersøkelse. Deltakere: 199. Du kan ikke stemme på denne undersøkelsen

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 30-12-09, 15:55   #121
rine
Halloen!
 
rine sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2008
Innlegg: 20.392
rine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Sitat:

Ja hvem trenger vel empati når man har finansene i orden? Eller noe sånt? I såfall har nok vi litt forskjellig verdisyn. Jeg vil heller se at mine barn feiler og lærer av det i forhold til personlig økonomi, enn å f.eks. oppleve at de sjelden klarer å møte folk som har det tøft med annet enn fordømmelse og trangsynthet.

Som noen under her har presisert: Det handler ikke om å ikke ha empati, eller å synes at "fattige bare kan ha det så godt." Tråden handlet om luksusfellendeltakerene, ikke fattige generelt. Jeg vil selvfølgelig også heller at mine barn blir gjeldsslaver enn mennesker totalt blottet for empati. (Også kalt psykopater. ) Jeg trodde for øvrig ikke man måtte velge, og håper (og tror) de slipper unna begge deler, selv om de har en mor som ikke klarer å produsere den heeelt store medlidenheten med akkurat de menneskene vi diskuterer i denne tråden.

Sitat:

Akkurat dette med utstrakt bruk av bl.a. kausjonister er en ting jeg ikke er begeistret for med Luksusfellen. (Jeg har tidligere blogget mer omfattende om hvorfor her.)

Når det gjelder gjeldsordning og slike ting som er nevnt tidligere i tråden, så skulle jeg ønske man gjorde noe som man gjør i bl.a. USA. Der blir man jo personlig konkurs og, etter hva jeg har fått med meg, starter på scratch umiddelbart. (Mens man i Norge bruker flere år og allikevel har en "karantene" i forhold til arv og annet etter at gjeldsordningsperioden er over.) Men en ting jeg synes de gjør bra i USA er at for å få denne nye starten, så må man gå på kurs og lære om personlig økonomi. Jeg mener at det burde være et krav for å få gjeldsordning i Norge også.

Men hva skjer når all gjelden blir slettet? Hvem betaler den? Jeg synes et vesentlig poeng må være at man faktisk må betale det man skylder, om det så tar mange år. Hva lærer man vel av at noen andre bare kommer og stryker gjelden din? Jeg kan virkelig ikke se at ordningen i USA er noe bedre enn den vi har i Norge.


Opprinnelig lagt inn av Autofil, her.

Vil gjerne presisere at mine uttalelser i denne tråden handler om de tilfellene vi har sett i Luksusfellen, og ikke folk i økonomisk uføre generelt. Det kan være mange grunner til at folk kommer skeivt ut, men ingen av dem som har vært med i programmet har hatt andre enn seg selv å skylde på.

Var det behov for en presisiering her altså? Tråden het da virkelig ikke "Er det synd på de fattige?"

rine er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:03   #122
Ine
rakkarpus
 
Ine sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2008
Innlegg: 9.362
Blogginnlegg: 19
Ine er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner til
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av Dragen, her.

Hva er forskjellen på de to, mener du?

Nei det trenger jo ikke være forskjell på det, trodde emm med luksusforbruk mente forbruk av luksusvarer, dyre feriereiser etc, men mange av de på Luksusfellen har vel kjøpt vanlige ting, men mye av de, og kanskje forbrukslån for å betale de.

Ine er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:18   #123
kie
weird
 
kie sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.456
kie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av rine, her.

Men hva skjer når all gjelden blir slettet? Hvem betaler den? Jeg synes et vesentlig poeng må være at man faktisk må betale det man skylder, om det så tar mange år. Hva lærer man vel av at noen andre bare kommer og stryker gjelden din? Jeg kan virkelig ikke se at ordningen i USA er noe bedre enn den vi har i Norge.

Gjeldsordning er en avtale mellom den som skylder penger og de vedkommende skylder penger til om at vedkommende i en periode på 5-7 år skal leve av et fastsatt beløp per måned. Alt utover det skal gå til kreditorene. Etter disse årene blir gjelden slettet, men dersom personen f.eks. arver eller vinner i lotto, har kreditorene allikevel krav på disse pengene.

Gjeldsordning er ment for folk som er "varig ute av stand til å betale". Altså er det lite håp om at de skal klare å gjøre opp uansett. Man setter imidlertid en begrensning på hvor mange år av livet de skal slite med en gjeld de ikke klarer å betjene.

Mange av de som får gjeldsordning har gjerne betalt en god del over mange år. Men problemet er jo at når gjelden kommer ut av kontroll så sluker som regel gebyrer og salærer alt og gjelden består. Eller kanskje vokser, til og med.

Vilkårene for gjeldsordning er som følger:

Sitat:

1. Du må være varig ute av stand til å betjene din gjeld. Med varig menes det som regel at du vil være betalingsudyktig i 10-15 år frem i tid. Inntektsmuligheter, fremtidsutsikter og størrelsen på gjelden i forhold til dette vil bli vurdert.
2. Du må ha forsøkt en utenrettslig ordning først. Dette vil si at du skal kunne dokumentere at du uten hell har forsøkt å komme frem til en avtale med dine kreditorer før søknaden om gjeldsordning sendes inn. Dette kan kommunens gjeldsrådgiver hjelpe deg med.
3. Det må ikke virke støtende for andre skyldnere eller samfunnet forøvrig at du får gjeldsordning. Et eksempel på dette kan være at du kort tid i forkant av søknaden har pådratt deg masse gjeld og “på illojal måte har innrettet seg med sikte på å oppnå gjeldsordning”.
4. Du skal i hovedregelen ikke ha fått gjeldsordning etter denne loven tidligere. Det gjøres innimellom unntak, men det skal en del til.
5. Du må ikke være under konkursbehandling.

Herfra

Når det gjelder moral så er det nesten ingen som leer på et øyelokk av at folk kan kjøre f.eks. et firma i grøfta, gå konkurs og starte et nytt firma kort tid etter. Kreditorene der får vel heller ikke så mye igjen. Og man ser ofte på det som en nødvendig del av veien mot suksess.

Gjeldsordningsloven er forøvrig et gode for flere enn skyldneren selv. Jeg har tidligere skrevet litt om det:

Sitat:

Men det er ikke bare for skyldneren en nødvendig gjeldsordning kan være et gode. Det er nemlig ikke bare du som taper på situasjonen slik den er nå.

For samfunnets del

Gjeld og fattigdom går ofte hånd i hånd. Det er en rekke bivirkninger av å være i en situasjon som gjeldsofre ofte er. Det er knyttet til helseproblemer, psykiske vansker, det preger den neste generasjonen og mange av gjeldsofrene vil før eller siden trenge hjelp fra det offentlige både økonomisk og i forhold til de bivirkningene den vanskelige livssituasjonen har på sikt. At mennesker settes ut av spill på grunn av gjeld er negativt for samfunnet.

På lånegiversiden vil også gjeldsordning ofte medføre tap, noe som igjen kan føre til en mer edruelig utlånspraksis. Kredittkortselskaper tjener aller mest på lånetakere som mangler pengevett nok til å unngå å “krite” til forbruk, men som allikevel berger seg ved å betale minimumsinnbetalinger og masse, masse renter underveis. Mange gjeldsofre kan fortelle om et mønster der bankene først satte ned foten for mer lån, mens kredittkortselskapene fortsatt var åpne for fortsatt låneopptak. Mange har viklet seg ytterligere inn i gjeld ved å i denne fasen forsøke å berge seg ved hjelp av dyre forbrukslån.

For næringslivets del

Ja, du leste riktig. At du kommer deg på beina økonomisk og vinner tilbake din kjøpekraft kan lønne seg for også de som tilbyr varer og tjenester. Rydd opp, lær av prosessen og kom tilbake som en god og fornuftig kunde.

Selvsagt vil ikke alle være enige i dette. Men jeg vil minne om at det gjelder å se dette i et litt større perspektiv enn akkurat de regningene du sliter med akkurat nå. At mennesker som er slått ut økonomisk får en mulighet til å igjen bli produktive bidragsytere og gjenvinne sin kjøpekraft er et gode for flere enn dem selv. Ingen tjener på at du er i en fastlåst situasjon år ut og år inn. Å søke om gjeldsordning er å rydde opp. Det er å ta ansvar for sin situasjon. Det er å få hodet opp av sanden og brette opp ermene.

Herfra

__________________
You did in your twenties what you knew how to do. When you knew better, you did better. And you should not be judged for the person that you were, but for the person that you're trying to be and for the woman you are now. -- Maya Angelou
kie er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:24   #124
Lorien
Pauset
 
Medlem siden: Feb 2008
Innlegg: 2.834
Blogginnlegg: 40
Lorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelen
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Jeg vet hvem to av parene fra årets sesong er. Stine og Jørn og Trude og Jan Erik, begge par fra Narvik. Og seriøst, de er dumme som brød. Mannen i sistnevnte par var stefaren til en god venninne av meg da vi gikk på videregående, og han var beryktet for å bruke penger på tull og tøv. I Luksusfellen ble det framstilt som om Trude var "synderen" og han var blitt lurt, men tro meg, virkeligheten er nok en helt annen. Trude er dog også et nepeskrell, det har hun etter sin far (som jeg kjenner veldig godt og overhodet ikke liker).

Lorien er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:24   #125
safran
frakoblet
 
safran sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 17.402
Blogginnlegg: 18
safran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme omsafran har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av Billa, her.

Her er jeg helt uenig. Jeg klarer ikke se at det å f.eks skade seg selv i form av kutting eller liknende overhode kan sammenliknes med et behov for å leve et liv med eksotiske reisemål og liksusmiddager.

Begge varianter kan vel brukes som en flukt fra virkeligheten.

__________________
In vino veritas
safran er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:31   #126
Ine
rakkarpus
 
Ine sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2008
Innlegg: 9.362
Blogginnlegg: 19
Ine er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner tilIne er et navn som alle kjenner til
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av Lorien, her.

Jeg vet hvem to av parene fra årets sesong er. Stine og Jørn og Trude og Jan Erik, begge par fra Narvik. Og seriøst, de er dumme som brød. Mannen i sistnevnte par var stefaren til en god venninne av meg da vi gikk på videregående, og han var beryktet for å bruke penger på tull og tøv. I Luksusfellen ble det framstilt som om Trude var "synderen" og han var blitt lurt, men tro meg, virkeligheten er nok en helt annen. Trude er dog også et nepeskrell, det har hun etter sin far (som jeg kjenner veldig godt og overhodet ikke liker).

Eh, jaha..

Ine er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:40   #127
Lorien
Pauset
 
Medlem siden: Feb 2008
Innlegg: 2.834
Blogginnlegg: 40
Lorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelen
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Et nepeskrell når det kommer til økonomi. : presiserer:

Lorien er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:42   #128
rine
Halloen!
 
rine sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2008
Innlegg: 20.392
rine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Hm...jeg velger å ikke quote Lorien, jeg, men to par fra Narvik? :vurderer å lage en ny tråd: Er det synd på nordlendinger:

Kie: Du skriver jo om den norske gjeldsordningen, som jeg synes er helt OK. Det er bedre å faktisk forplikte seg til å ordne opp for seg så godt man klarer over en periode enn å slette all gjeld, synes jeg iallfall.
Om det samfunnsøkonomisk er positivt at folk kjører firma og seg selv på ræv gang etter gang? Tja, det kan jo diskuteres. Hva med de som faktisk taper penger på dette? Noen vil alltid gå i tap, gjelden forsvinner ikke opp i røyk. Hva med familien til disse menneskene. Om jeg synes synd på noen, er det iallfall barna deres. Traumer i forbindelse med angst for å miste huset f.eks, ikke kunne være med på det andre barn er med på, deperimerte foreldre og faren for å utvikle lignende handlingsmønster selv, er jo også faktorer som må inn i regnestykket.

rine er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 16:46   #129
Lorien
Pauset
 
Medlem siden: Feb 2008
Innlegg: 2.834
Blogginnlegg: 40
Lorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelenLorien er et glitrende lys på stjernehimmelen
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av rine, her.

Hm...jeg velger å ikke quote Lorien, jeg, men to par fra Narvik? :vurderer å lage en ny tråd: Er det synd på nordlendinger:

Det er i hvert fall langt oftere "synd på" Narvikfolk (i Luksusfellen-betydning) enn på svært mange andre folk. Jeg har bodd mesteparten av livet i Narvik, og "alle" har inkasso og forbruksgjeld oppetter ørene.

Lorien er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 17:08   #130
kie
weird
 
kie sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.456
kie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

I den norske gjeldsordningen så slettes jo også gjeld. Noen får også det vi kaller nulldividende. Altså har de ikke noe å betale ned gjeld for etter at beløpet til livsopphold er satt av. Så det er i praksis mulig å få slettet all gjeld. Men man forplikter seg til å gjøre så godt man kan i noen år.

Det jeg likte med den amerikanske modellen var kravet om å delta på kurs i personlig økonomi. Jeg har i alle fall forstått det slik at det er et vilkår der. Jeg synes det burde være et vilkår her i Norge også. I tillegg til at man kanskje burde samarbeide med noen hjelpeinstanser om de andre faktorene. Poenget mitt er at gjeldsordningsperioden bør være en tid for varig endring. Ikke bare kontroll over gjeld, men kontroll over de faktorene som skapte situasjonen først og fremst.

Og så tenker jeg at det også er en fordel at utlånsbransjen ikke er helt uten risiko. Hvorfor skal resten av samfunnet ta hele regningen for konsekvensene av gjeld som kanskje er lånt ut altfor slepphendt? Muligheten for gjeldsordning bidrar til en mer ansvarlig utlånspraksis. Det er jeg rimelig sikker på.

__________________
You did in your twenties what you knew how to do. When you knew better, you did better. And you should not be judged for the person that you were, but for the person that you're trying to be and for the woman you are now. -- Maya Angelou
kie er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 17:12   #131
kie
weird
 
kie sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.456
kie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme omkie har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Jeg tror forøvrig flere ville kunnet gjøre opp for seg dersom inkassobransjen ikke tok så store jafs av kaka før den opprinnelige kreditoren fikk sitt.

I tillegg så er det jo en greie med kjøp og salg av gjeld.
http://fil.nrk.no/nyheter/distrikt/ostfold/1.336406

__________________
You did in your twenties what you knew how to do. When you knew better, you did better. And you should not be judged for the person that you were, but for the person that you're trying to be and for the woman you are now. -- Maya Angelou
kie er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 17:51   #132
Adrienne
Hertuginne
 
Adrienne sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Hvor: Østlandet
Innlegg: 18.664
Blogginnlegg: 40
Adrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme omAdrienne har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Lorien: Synes du virkelig det er greit å omtale mennesker på den måten du gjør her?

__________________
Å dra nytte av gode råd krever større visdom enn å gi dem. John Churton Collins
Adrienne er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 18:13   #133
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Lorien: du er veldig krass i omtalene dine av navngitte folk fra Narvik.

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 18:18   #134
maria78
Aktiv
 
Medlem siden: Dec 2009
Hvor: Sør/øst landet
Innlegg: 182
maria78 er litt kul
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Det er nå desverre sånn at vi voksne er ansvarlig for vårt eget liv så en kan vel desverre bare takke seg selv og sin egen egoisme.

maria78 er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:09   #135
Claire
Sær og kresen
 
Claire sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.587
Claire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme omClaire har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av Lorien, her.

Jeg vet hvem to av parene fra årets sesong er. Stine og Jørn og Trude og Jan Erik, begge par fra Narvik. Og seriøst, de er dumme som brød. Mannen i sistnevnte par var stefaren til en god venninne av meg da vi gikk på videregående, og han var beryktet for å bruke penger på tull og tøv. I Luksusfellen ble det framstilt som om Trude var "synderen" og han var blitt lurt, men tro meg, virkeligheten er nok en helt annen. Trude er dog også et nepeskrell, det har hun etter sin far (som jeg kjenner veldig godt og overhodet ikke liker).

For å si det på den måten: Du opptrer også som et stort nepeskrell som legger ut dette på et åpent forum. Og dum som et brød, for den saks skyld. Et uttrykk som jeg forøvrig har lite til overs for. Dette er sladdermateriale av verste sort.

Jeg qoutet, men sletter når du har tatt poenget.

__________________
You don't have to be black to sing the blues
From what I gather all you got to be is blue
(Joan Baez)
Claire er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:36   #136
emm
Men først, kaffe!
 
emm sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 9.552
emm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Trodde aldri jeg skulle si dette, men de siste "Narviksinnleggene" burde nesten moddes.

emm er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:37   #137
rine
Halloen!
 
rine sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2008
Innlegg: 20.392
rine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av kie, her.

Det jeg likte med den amerikanske modellen var kravet om å delta på kurs i personlig økonomi. Jeg har i alle fall forstått det slik at det er et vilkår der. Jeg synes det burde være et vilkår her i Norge også. I tillegg til at man kanskje burde samarbeide med noen hjelpeinstanser om de andre faktorene. Poenget mitt er at gjeldsordningsperioden bør være en tid for varig endring. Ikke bare kontroll over gjeld, men kontroll over de faktorene som skapte situasjonen først og fremst.

Og så tenker jeg at det også er en fordel at utlånsbransjen ikke er helt uten risiko. Hvorfor skal resten av samfunnet ta hele regningen for konsekvensene av gjeld som kanskje er lånt ut altfor slepphendt? Muligheten for gjeldsordning bidrar til en mer ansvarlig utlånspraksis. Det er jeg rimelig sikker på.

Enig i dette.

Opprinnelig lagt inn av kie, her.

Jeg tror forøvrig flere ville kunnet gjøre opp for seg dersom inkassobransjen ikke tok så store jafs av kaka før den opprinnelige kreditoren fikk sitt.

Ja, helt klart.

Opprinnelig lagt inn av Adrienne, her.

Lorien: Synes du virkelig det er greit å omtale mennesker på den måten du gjør her?

Opprinnelig lagt inn av Madam Mim, her.

Lorien: du er veldig krass i omtalene dine av navngitte folk fra Narvik.

Ja, det var kanskje litt i drøyeste laget, derfor valgte jeg å ikke quote henne. Samtidig tenker jeg at deltakerne her, som i alle realityshow, må regne med å få se meninger de ikke liker på trykk en gang i blant?

Jeg tenker også at det "goes without saying" at de er nepeskrell, derfor trenger du strengt tatt ikke si det, Lorien.

rine er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:42   #138
emm
Men først, kaffe!
 
emm sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 9.552
emm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme omemm har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Kan presisere at jeg mente å kjøpe ting man ikke trengte i store mengder som luksusforbruk. Ikke kjøpe luksusting nødvendigvis. Har sett litt av et par episoder, og ofte er det for meg litt tøvete ting også. Cd og DVD samlinger til
100 000 liksom? Det blir vel en bestettelse for noen, livet blir tristere og tristere, vanskeligere og vanskeligere og man kjøper mer om mer for å slippe å kjenne på alt som er vondt. :hobbypsykolog:

emm er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:53   #139
Billa
Usedvanlig begavet
 
Billa sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2006
Hvor: Telemark
Innlegg: 8.095
Billa har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme omBilla har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av safran, her.

Begge varianter kan vel brukes som en flukt fra virkeligheten.

Mulig det, men jeg kan bare ikke se at de kan likestilles. Og siden bulimi også ble nevnt i samme settingen i et tidligere innlegg. Hvordan ble å kaste opp mat en flukt fra virkeligheten?

Jeg synes ærlig talt det ofte i slike debatter blir en konkurranse om å finne en eller annen (legitim) medisinsk årsak til at noen har dummet seg ut eller gjort dårlige, egoistiske valg. Jeg synes jevnt over ikke LUKSUSFELLE-deltagernes overforbruk eller behov for luksusgjenstander skal eller bør sammenliknes med selvskading.

__________________
Mvh Billa
***If you bungle raising your children, I don't think whatever else you do well matters very much*** Jacqueline Kennedy Onassis
Billa er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 30-12-09, 19:59   #140
rine
Halloen!
 
rine sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2008
Innlegg: 20.392
rine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme omrine har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Synd på deltakerne i Luksusfellen?

Opprinnelig lagt inn av Billa, her.

Jeg synes ærlig talt det ofte i slike debatter blir en konkurranse om å finne en eller annen (legitim) medisinsk årsak til at noen har dummet seg ut eller gjort dårlige, egoistiske valg. Jeg synes jevnt over ikke LUKSUSFELLE-deltagernes overforbruk eller behov for luksusgjenstander skal eller bør sammenliknes med selvskading.

Enig med Billa.

rine er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 13:24.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no