Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Hva BØR nye statsborgere kunne om Norge, da?

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 10-06-09, 13:26   #1
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Hva BØR nye statsborgere kunne om Norge, da?

Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

så du kan berolige meg med hensyn til nivået på grunnfagsutdanningen?

Næsj, jeg tror du er helt ute å kjøre og ikke omgås en eneste analfabet fra Somalia, men jeg tror du mener det godt.

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 10-06-09, 14:50   #2
Benmurphy
-
 
Medlem siden: Oct 2006
Innlegg: 2.423
Benmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtidBenmurphy har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Hva BØR nye statsborgere kunne om Norge, da?

Opprinnelig lagt inn av Madam Mim, her.

Næsj, jeg tror du er helt ute å kjøre og ikke omgås en eneste analfabet fra Somalia, men jeg tror du mener det godt.

Det du sier her er at en analfabet fra Somalia ikke er i stand til å tilegne seg kunnskapen Polyanna bruker som eksempel på hvilke kunnskapskrav man kan stille til en person som søker om norsk statsborgerskap. Hvis du sier det er det sikkert riktig. Men er det relevant?

Sett bort fra at argumentasjonsteknikken din, der du insinuerer at de av oss som ikke har mye erfaring med å omgås analfabeter fra Somalia ikke kan ha berettigede meninger om hvilke krav som kan og bør stilles for å få norsk statsborgerskap er helt borti veggene, så lurer jeg jo litt på hva du egentlig vil med å trekke frem dette eksempelet (utover ad hominem argumentet der du søker å fremstille Polyanna, og meg, som «out of touch» med våre ønsker og krav om «middelklassekunnskap»; det skjønte jeg, og akkurat den teknikken fungerer sikkert fint internt på venstresiden, men mindre bra hos meg).

Mener du at å kreve at en frisk person skal lære å lese og skrive norsk før en søknad om norsk statsborgerskap innvilges er urimelig? Syns du vi skal frafalle det nåværende minimumskravet om å «delta» på et 300-timers norskkurs også? Og dette handler altså ikke om rett til opphold, arbeidstillatelse, helsehjelp, trygd, sosialhjelp, opplæring eller utdanning; alt det kan man få uten å være norsk statsborger. Det handler heller ikke om analfabeter direkte fra flyet; det dreier seg om personer som har bodd i Norge i mange år, og som ønsker å søke om norsk statsborgerskap. Jeg har eksepsjonelt vanskelig for å se at det skal være problematisk å stille noen kunnskapskrav for å innvilge en slik søknad.

Ben "elitist, uten kontakt med grasrota" Murphy


Sist redigert av Benmurphy : 10-06-09 kl 14:57.
Benmurphy er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 20:26.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no