|
|||||||
| Spikerhjørnet Speaker's corner. Forum for lengre debattinnlegg og meninger, politikk mm. |
![]() |
|
|
Trådverktøy | Visningsmåter |
|
|
|
|
#2 |
|
flisespikker
|
Sv: Er nasjonalitet noe negativt?
Jeg synes ikke det å unngå ordet "neger" impliserer at det er noe galt i å være mørkhudet, all den tid vi ikke har tilsvarende ord for folk med andre typer hudfarge/utseende.
__________________
Skilpadda (mars 1970) og Datteren (des. 2002) Men are from Earth. Women are from Earth. Deal with it. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Sær og kresen
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 5.587
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Sv: Er nasjonalitet noe negativt?
Det er jo fordi begrepet "neger" er negativt ladet at man unngår å bruke det. Det har ikke blitt negativt ladet på grunn av at folk unnlater å bruke det. Det er ikke opp til hvite å definere hva som er negativt ladet, det må jo være de som har mørk hudfarge som må få definere hva de oppfatter som krenkende, og så får andre rette seg etter det.
__________________
You don't have to be black to sing the blues From what I gather all you got to be is blue (Joan Baez) |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Ringskrømt
|
Sv: Er nasjonalitet noe negativt?
Neger er et negativt ladet begrep. Jeg sier ikke at man skal unngå å si mørkhudet, jeg sier bare at det i veldig mange (de fleste, faktisk) tilfeller er unødvendig. |
|
|
|
![]() |
| Trådverktøy | |
| Visningsmåter | |
|
|