Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Amming og alder

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

Svar
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 01-01-09, 21:04   #1
Nora H
Magisk
 
Nora H sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2008
Innlegg: 1.600
Nora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Amming og alder

I vår kultur har vi et unaturlig forhold til nakenhet og seksualitet. Jeg reagerte selv da jeg så det, men mest fordi det er så uvant.

Jeg synes ikke det er ekkelt, og jeg kan virkelig ikke se problemet så lenge både mor og barn trives med det.

__________________
2007 2012 2014
Nora H er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 21:09   #2
Teofelia
Bedreviter
 
Teofelia sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 27.857
Blogginnlegg: 391
Teofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Amming og alder

Opprinnelig lagt inn av Nora H, her.

I vår kultur har vi et unaturlig forhold til nakenhet og seksualitet.

Har vi det?

Teofelia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 21:10   #3
Nora H
Magisk
 
Nora H sin avatar
 
Medlem siden: Apr 2008
Innlegg: 1.600
Nora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smartNora H imponerer mange og er sikkert smart
Standard

Sv: Amming og alder

Opprinnelig lagt inn av Teofelia, her.

Har vi det?

Ja.

__________________
2007 2012 2014
Nora H er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 21:22   #4
Esme
Mother of Dragons
 
Esme sin avatar
 
Medlem siden: Nov 2006
Hvor: Trondheim
Innlegg: 20.029
Blogginnlegg: 76
Esme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme omEsme har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Amming og alder

Grunnen til at de som reagerer gjør det, har jo klart noe med hvilken kultur vi er i. Men barna skal nå leve i den kulturen som de vokser opp i, så jeg ser det sånn at det er ganske viktig at de lærer seg normene i denne kulturen.

Nå mener jeg ikke at man aldri skal gå i mot den kulturen man er i, men de gangene man gjør det så bør det være til klar fordel for barnet. Når man ammer et stort barn, så tror jeg det er vanskelig å argumentere for at kroppskontakt, som jo er viktig, komme i form av amming og ikke kan dekkes på annen måte.

Jeg tenker at det er mødrene som har et behov for å ha en ammebaby, og det er deres behov som først og fremst dekkes her, ikke barnets per se. Det gjør også at mor blir mer uunnværlig og en del kvinner liker jo også det.

__________________
It takes a great deal of effort to sustain a conservative, trustworthy persona.
Esme er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 21:49   #5
Teofelia
Bedreviter
 
Teofelia sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 27.857
Blogginnlegg: 391
Teofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme omTeofelia har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Amming og alder

Opprinnelig lagt inn av Nora H, her.

Skal man være så opptatt av hva andre synes hele tiden? Er det det man skal basere livssituasjonen sin på?

I utgangspunktet synes jeg det er en god ting å bry seg mer om hva man ønsker selv enn hva andre mener, men det gjelder på egne vegne og ikke på ungenes. Jeg mener man bør ha en god grunn for å bevisst og med overlegg sette sine barn i en situasjon som innbyr til mobbing eller som på annen måte gjør at de vil skille seg negativt ut fra alle andre barn. Det å skille seg kraftig ut og stå i mot presset fra "folk flest" kan være svært tungt. Visst kan det være givende, og visst kan det være det riktige å gjøre, men som en generell regel synes jeg man først og fremst skal stå på barrikadene for sin egen del og ikke insistere på at ungene skal stå der sammen med en.

Opprinnelig lagt inn av Nora H, her.

Ja.

Ja, hvis du sier det så.

Teofelia er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 22:17   #6
Cazandra
Erfaren
 
Cazandra sin avatar
 
Medlem siden: Oct 2008
Hvor: Egersund
Innlegg: 919
Blogginnlegg: 10
Cazandra er populærCazandra er populærCazandra er populærCazandra er populær
Standard

Sv: Amming og alder

Opprinnelig lagt inn av Molly, her.

Det der ble for drøyt for meg. Jeg synes ikke noe om at så store barn skal sutte på mammaens pupp. Det er jo like før jentungen får pupper selv.

Jeg ammer fremdeles lillebror (18 mnd), og det har jeg tenkt til å gjøre noen måneder til. Men ikke til han er 8 år.

Har du ikke?


Opprinnelig lagt inn av Polyanna, her.

Det virket jo som en relativt alternativ familie, med jord og sol-bordbønnen og alt. Og når barna sammenlignet smaken og sa at det var "det søteste i verden - søtere enn melon!!" så tenkte jeg at dette kanskje er det nærmeste de kommer søtsaker og godteri.



Opprinnelig lagt inn av Tøtto, her.

Jeg synes det er ubehagelig å se et så stort barn amme. Ikke ser jeg poenget med å amme så lenge heller. Jeg håper ikke barnas klassekamerater og venner vet om det.

De vet det ihvertfall etter dette ble sluppet på tv.

Opprinnelig lagt inn av Maximillia, her.

Jeg syns dette er veldig rart og fremmed. Jeg har ammet til ungene var 1,5-2 år, og noen syns jo det er alt for lenge og ekkelt. Men jeg kan virkelig ikke forestille meg å amme så store barn som dette. Og de jentene var jo enormt fokusert på morens bryster, med å ikke ville at hun skulle kle seg, tegne puppene og ha navn på dem... Det virket litt usunt.

Ja, ikke sant.
Dette er veldig rart for meg å se på.

__________________
2001-2003-2006 + Bendik 2010
Cazandra er ikke aktiv   Svar med sitat
Gammel 01-01-09, 22:57   #7
ElinM
På vei
 
ElinM sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 3.982
ElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de flesteElinM er kulere enn de fleste
Standard

Sv: Amming og alder

De som hevder at mor ammer et stort barn pga egne behov og ikke barnets behov, vet ikke hva de snakker om. De som har erfaring med å amme store barn, vet at det er krevende. Det er i perioder helt greit, i andre perioder er man dritt lei, så lei at mange til slutt velger å avvenne barnet selv om de kanskje i utgangspunktet er tilhenger av selvavvenning.

Jeg har ammet en femåring, og ammer en fireåring nå. Og jeg gjør det med hevet hodet, vel vitende om at de på ingen måte tar skade av av, eller at det er for å dekke egne behov. Faktisk gjør jeg det vel vitende om at de har behov for det og det er en positiv ting for dem. Jeg vet også at barn er langt mer åpne og aksepterende enn hva voksne tror, og jeg vet at det er vi voksne med våre holdninger som påvirker barna. Jeg har åpenlyst ammet en treåring i barnehagen med de andre barna i flokk rundt. De har vært nyssgjerrige og kommentert i positive vendinger. Jeg har til og med opplevd at et av de "store" barna har kommentert at Lillesøster trengte pupp en gang hun var lei seg.

Jeg regner med at dette klippet som er linket til her er det samme som jeg har sett tidligere. Jeg skal innrømme at det er forskjell på 5 år og 8 år. Min personlige grense går nok et sted lenge før 8 år, men jeg har ingen ting med å mene så mye om hva andre gjør for det. Jeg har ikke sett det nå, men om jeg ikke husker feil, kan jeg være litt enig i at disse ungene virket å være veldig fokusert på amming og morens bryster. Jeg vet ikke hva motivet med å intervjue denne familien var. Var det å skape sensansjon eller var det for å fremme langtidsamming? Jeg syns ikke at intervjuet er egnet til det siste, da det stort sett skaper negative reaksjoner og det denne familien gjør er et ytterpunkt i forhold til langtidsamming og gir ikke den forståelsen for temaet hos menigmann som man skulle ønske.

Det kommer også en dag da et stort barn selv innser at det ikke trenger pupp lengre, eller det føler at det er for stort for det. Den dagen barnet føler at det er for stort til at det er aksepabelt at det ammer, den dagen slutter det. Som mitt barn sa, da hun var litt over fem år og hadde sluttet et par måneder tidligere, og jeg spurte henne en gang om hun ville ha pupp (litt for å teste ut om hun virkelig var helt ferdig): Jeg har lyst på, men jeg vil ikke ha.

I vår kultur er vi vant med å tenke at det å die er noe man forbinder med babyer. I andre kulturer og i tidligere tider er/var det vanlig å amme barna i flere år. Jeg ser helst at det blir akseptert i vår kultur igjen også.


Sist redigert av ElinM : 01-01-09 kl 23:04.
ElinM er ikke aktiv   Svar med sitat
Svar

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 08:26.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no