Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Fritid og hobby > Emms hobbyhjørne

Enkle strikkeoppskrifter?

Emms hobbyhjørne Har du en hobby? Har du laget noe fint? Vil du skaffe deg en hobby, vil du dele tips, eller spørre? Her er stedet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 29-10-08, 12:12   #2
Fibi
Prematurmamma
 
Fibi sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2007
Hvor: Sanniss, Rogaland
Innlegg: 14.671
Blogginnlegg: 11
Fibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtidFibi har en fantastisk fremtid
Standard

Sv: Enkle strikkeoppskrifter?

Blånisselue er egentlig ganske enkelt.

Blånisselue

4 nøster Safirgarn fra Sparkjøp, eller annet tovbart garn.
Pinner, str. 4 eller 5. Strikk med dobbelt garn. (Jeg blander litt farger og sånn, så blir det så lekkert atte. )

Legg opp 80 masker på liten rundpinne. Strikk vrangbord (1 rett, og 1 vrang) i 8 cm. Strikk så glattstrikk (vanlig) til det hele måler totalt 18 cm. (For voksen lue, strikk glattstrikk 38 cm, og dropp hele tovinga, så blir det kul "nisse-lue" for voksne.)

Når arbeidet måler totalt 18 cm, begynner fellingen.

7 masker, strikk så to sammen (gjør dette en hel runde), så 10 runder glattstrikk.
6 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 10 runder.
5 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 9 runder.
4 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 8 runder
3 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 6 runder
2 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 4 runder
1 masker, strikk så to sammen(gjør dette en hel runde). Så 2 runder

Etter hvert må du over på strømpepinner, men det er ganske enkelt. Du trenger da fem vanlige strikkepinner, og så strikker du det over. Jeg gjorde det slik at det ble ca 10-11 på hver pinne, altså etter at jeg hadde strikket et par-tre "felle runder".

Strikk så to og to masker sammen til der er tre-fire masker igjen. Ta tråden gjennom, stram den, og fest den. Så tover du luen. Jeg bruker Sunlight såpestykke og 60 graders varmt vann og gnir masse. Eller du kan gjøre det i maskin, men jeg er ikke helt sikker på hvordan... Skyll luen godt, vri den (eller sentrifuger på 600 omdreininger), og la den tørke flatt.

Og Vips er du ferdig.

Det er denne oppskriften jeg brukte på den jeg strikket til Camilla for noen år siden. (Hvit/beige med dusk.) Skal du strikke til minsten ville jeg brukt seksti masker.

__________________
Jente 03 - Gutt 08 - Gutt 14 (uke 24+6)

Podcaster for Kjerringrådet - Helt uten filter (@Kjerringraadet)

Fibi er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 19:51.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no