Sv: Re: Sv: Et siste gufs fra graven
Opprinnelig lagt inn av bina, her.
Selvsagt går det an. Hvis du eier en gjenstand så er det du som bestemmer hvem du vil selge til. De fleste av oss velger å selge til høyeste bud - og bryr oss ikke om hvem det er. Men man står altså helt fritt til å forkaste et hvilket som helst bud uten å begrunne det.
Man kan selvsagt selge til hvem man vil og til hvilken pris man vil, uten å måtte begrunne noe som helst. Men det er ulovlig å diskriminere noen basert på hudfarge, nasjonalitet osv, og det er vel det som er essensen i denne saken. Den avdøde har ønsket å selge til norske, og hvis huset legges ut for salg på det åpne markedet og innvandrere skulle være interessert i huset, så har den avdøde forutsatt at disse skal diskrimineres, og det er ulovlig. Nå kan jeg ikke nok juss til å si noe om det er ulovlig å sette et slikt kriterium i testamentet, men hvis det blir fulgt opp er det ulovlig.
Problemet er selvfølgelig bevisbyrden. Hvis huset legges ut for salg, en innvandrer har det høyeste budet, men allikevel ikke får tilslaget - er det da diskriminering? Testamentets ønsker er fulgt og boet, som er fullt av innvandrerfientlige representater, avviser høyeste bud. Slikt lukter vondt lang vei, men det er allikevel kun indisier. Det kan jo hende at innvandreren er en uhøflig, kranglevoren drittsekk, som ingen ønsker å selge til.
Å dømme noen for rasisme, uten beviselige rasistiske ytringer, er veldig vanskelig.
|