Sv: Et positivt skritt mot bekjempelsen av kjønnslemlestelse
Opprinnelig lagt inn av Nabbe, her.
Man *kan* bortvises fra riket i enkelttilfeller selv om man er norsk.
I hvilke tilfeller?
Opprinnelig lagt inn av Nabbe, her.
Det er faktisk hypotetisk sett, mulig å miste statsborgerskapet dersom man oppholder seg for lenge i utlandet, spesielt i sitt andre hjemland.
Selv om det formelt sett er riktig, syns jeg det var en misvisende fremstilling i denne sammenhengen. Dette gjelder bare for personer som er født norske statsborgere og som har bodd i utlandet hele livet. Loven sier:
Sitat:
Den som ervervet norsk statsborgerskap ved fødsel, men som ikke har vært bosatt i tilsammen to år i Norge eller tilsammen syv år i Norge og andre nordiske land, mister sitt statsborgerskap når vedkommende fyller 22 år.
Men personen må i så fall ha et annet statsborgerskap i tillegg til det norske. Man blir ikke gjort statsløs. Så vidt jeg vet kan man ikke miste et norsk statsborgerskap man har fått etter søknad (Det er mulig det kan trekkes tilbake hvis man har løyet i søknaden). Unntatt er dersom man selv søker om, og får, et annet statsborgerskap; men ved å gjøre det frasier man seg jo det norske statsborgerskapet selv.
Ben "state of confusion" Murphy
|