Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Botanisk rasisme - marihuana vs. hamp

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 25-02-08, 16:33   #1
Tallulah
Glamorøs
 
Tallulah sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 60.222
Blogginnlegg: 640
Tallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme omTallulah har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Botanisk rasisme - marihuana vs. hamp

Gartner Tor Smaaland har et tankevekkende innlegg i Dagbladet i dag, om hvorfor det egentlig er forbudt å dyrke hampplanten.

Botanisk Rasisme

Et par utdrag, anbefaler å lese hele innlegget linket til over.

Sitat:

Hasj er et derivat, eller for å være litt mer nøyaktig, et uttrekk av deler av hunnblomstene av de artene av Cannabis-planten som har narkotisk virkning. Akkurat som du ikke kan drive oppdrett av tran, men av enkelte arter fisk, kan du altså ikke dyrke hasj, men du kan fremstille hasj av deler av enkelte arter av hunncannabisplanter. Det korrekte er altså at det er hamp- eller cannabisplantasjer som er avslørt.
Det finnes imidlertid omlag 400 cannabis-arter. Bare et fåtall er narkotiske og kalles gjerne marihuana. [...]
Cannabis vokser kolossalt fort. Enkelte strekker seg til seks meter på en norsk vekstsesong. De blir sjeldent sjuke og er en nesten like produktiv plante som bambus. Vi har å gjøre med en plante som produserer fire-fem ganger så mye cellulose per dekar som ordinære skogplanter. Cellulosemassen fra hampplanter er dessuten rent fysiologisk sammensatt slik at den er utrolig mye enklere å utnytte til papirproduksjon enn tradisjonell skog. [...]

Jeg er enig med Smaaland at forbudet mot å dyrke hamp er ganske absurd, siden det ville vært temmelig lett å finne ut hvis den digre åkeren med hamp egentlig var marihuana.

Hva syns dere, er det dumt at uvitenhet og kapitalkrefter får styre slik at man ikke kan dyrke en plante som kunne gjort verden mer miljøvennlig?

(jada, det var et litt ledende spørsmål.)

__________________


Sist redigert av Tallulah : 25-02-08 kl 20:08. Årsak: presisering
Tallulah er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Emneord
hamp, marihuana, miljø


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 22:18.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no