Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon

Makt-eliten på kokain

Generell diskusjon Forum for generell diskusjon av temaer som ikke passer inn under andre kategorier.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 30-05-07, 20:42   #18
Harriet Vane
Epikur
 
Harriet Vane sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 26.796
Blogginnlegg: 440
Harriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme omHarriet Vane har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Sv: Makt-eliten på kokain

KOKAIN

Utvinnes av blader fra kokaplanten
Kom til Europa på 1800 tallet
Lokalbedøvende effekter
Ble brukt i leskedrikker o.l.
Erklært illegalt fra 1914



Kokain utvinnes av bladene til kokaplanten. Bladene inneholder knapt 1% kokain.
I Sør-Amerika har denne planten blitt dyrket som en kulturplante i uminnelige tider og i Peru er den funnet i inkagraver fra år 2500 før Kristus. I Europa ble interessen for kokaplanten virkelig vekket på 1800-tallet, og det var da spesielt de sentralstimulerende egenskapene det ble lagt vekt på. Rent kokain ble første gang isolert i 1860. Kokain og kokablader ble brukt i patentmedisiner og leskedrikker som f eks coca cola. Mot slutten av 1800-tallet ble det oppdaget at kokain hadde lokalbedøvende effekter, og kokain ble det første lokalanestetika brukt i moderne medisin. På grunn av misbruk ble kokain erklært illegalt i USA i 1914. Fra rundt 1970 begynte misbruk av kokain å bre seg på ny.

Kinetikk og bruk

Rask absorbsjon fra slimhinner og lunger

Administrasjonsmåter.
-Innhalasjon/sniffing -(mest vanlig)
-Peroralt inntak
Injeksjon
-Røyking av "crack" (fribase-kokain)

Kokainhydroklorid, som til daglig omtales som kokain, er et krystallinsk stoff.
Vanligste bruksmåte er å sniffe såkalte linjer. Kokain kan også tas per oralt og injiseres.
Rusen varer i omrent 1-2 timer. Fribase-kokain (”crack”) røykes, og effektene kommer raskt. For å få denne formen av kokainet blandes stoffet med bakepulver eller ammoniakk og varmes opp. Det kalles crack fordi det gir en sprakende lyd når røykes. Kombinasjon av alkohol og kokain gir metabolitten kokaetylen som forsterker rus og avhengighet.

Rusfenomener

Ønsket effekt
-Eufori
-Egenskaper som afrodisiakum

Uønsket effekt
-"The post-coke blues"
Populariteten til kokain forklares ofte med at stoffet gir en sosial rus og man føler seg oppstemt, energisk og mer tilstede. Kokain har egenskaper som afrodisiakum. Etter den oppstemte fasen kommer tretthet, angst, depresjon og trangen til mer kokain – omtalt som ”the post-coce blues”.

Klinikk ved forgiftninger

Lik amfetaminforgiftninger
-Cardiovaskulært CNS
Vær spesiellt obs. på Arrytminer,hjerteinfarkt og kramper.

Effektene av kokain likner amfetamin. Ved forgiftninger oppstår økt puls, blodtrykk og hjerterytmeforstyrrelser, økt kroppstemperatur, samt kramper. Agitasjon, hallusinasjoner og psykoser er heller ikke uvanlig.
De vanligste årsakene til innleggelse av kokainmisbrukere er kramper eller arytmier. Ved inntak av kokain er det økt sjanse for å få hjerteinfarkt. Kokain kan også gi hjerneblødning.

Misbruk over tid

Toleranseutvikling
Langtidseffekter
-Hallusinasjoner og psykoser
-Søvnvansker,irritabilitet og voldsbruk
-Slimhinneskader i nesen
-Førdøyelsesbesvær og nedsatt apetitt
-Impotens

Etablerte misbrukere kan tåle større doser kokain enn ikke tilvendte personer.
Kokain er et sterkt vanedannende stoff. Ved lengre tids misbruk kan man få psykotiske tilstander i form av forfølgelsesvanvidd og hallusinasjoner, blant annet om småkryp (”kokaindyr”) som kravler under huden. Inhalasjon gjennom nesen kan medføre slimhinnenekrose og perforasjon av neseskilleveggen. Søvnvansker, impotens, økt irritabilitet og fare for voldsbruk sees hos misbrukere.

__________________
“Time and trouble will tame an advanced young woman, but an advanced old woman is uncontrollable by any earthly force.”
― Dorothy L. Sayers
Harriet Vane er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 11:57.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no