Forventninger til politiske ledere
Jeg kom over en artikkel på tb, og begynte å tenke litt. Og jeg tror at når det stilner mer rundt offer og etterlatte, vil det bli mer av det i mediene.
Jeg tenker på kravene eller forventningene vi har til lederene våre. Hva forventer du av en politisk leder, f.eks. AUFs leder Eskil. Han har forklart i flere intervjuer at de hørte skudd, men at de ikke så noe før de løpte ned til kaia, og med seg tok de altså øyas eneste fartøy.
Hva om dette hadde vært kinaputter eller noen som tullet, hvilket det kunne være. Jeg tror den unge ledern hadde blitt slaktet i avisene etterpå, og det er her jeg tenker noen tanker om lederskap. Jeg tenker at den unge lederen gjorde seg opp mange tanker i ettertid på hva han skulle og kunne gjort i den situasjonen, for dette "landgangsfartøyet" kunne blitt godt brukt i og rundt øya. Det tenkte han helt sikkert på der han satt på hotellrommet mens skytingen pågikk.
Skulle et av landets mulig fremtidige ledere vært skrudd sammen på en annen måte? Skulle han automatisk tenkt at det rette er å bli igjen og hjelpe ungene, og at et menneske av en sånn kaliber bedre kvalifiseres til en ordentlig god leder?
Det skrives mye stygt rundt om, mer og mer, og dette er ikke ment å være kritiserende i det hele tatt, jeg prøver, med et kjent eksempel, å få i gang en generell debatt rundt kvaliteter vi ønsker oss av ledere av landet vårt.
__________________
2003 2007 2009 2011
|