Sv: Vask av bunadsskjorte
Opprinnelig lagt inn av tiddelibom, her.
Ut fra denne tråden skjønner jeg at jeg har gjort mye feil med min bunad, gitt. Jeg har et forkle med masse broderier på. Det er dritvanskelig å stryke, innbiller meg at det er enda vanskeligere skulle jeg strøket på vranga.
Grunnen til at det skal strykes på vrangen, er for å unngå å stryke broderiet flatt. Når man stryker på vrangen, "reiser" broderiet seg på retten og gir en slags "3D-effekt", og det ser veldig mye finere ut enn et broderi som ligger flatt inntil stoffet.
Hvis broderiet er vanskelig å stryke, bør det dampes. Legg en vridd, men ganske våt (og ren!) klut (glatt kjøkkenhåndkle, for eksempel) over broderiet. Sett strykejernet på mye høyere temperatur enn man ellers ville ha brukt (prøv deg frem), og sett/hold strykejernet på broderiet. Ikke bruk så mye frem-og-tilbake-bevegelser, men flytt heller jernet fra sted til sted på dampehåndkleet og hold det noen sekunder på hvert sted.
Ullstoffer/ullbroderier skal aldri strykes direkte, men alltid dampes. Bomullsstoffer og lin tåler begge deler.
|