Sv: Er du for eller mot dødstraff?
ElinM, jeg synes du peker på noe helt essensielt i debatten. Ikke bare debatten om dødstraff, men rettsystemet generelt. Du nevner dette med hevn.
Som sagt tidligere, jeg er prinsipielt mot dødstraff. Bakgrunnen for min motstand bygger på at jeg ikke "tror" på hevn. Rettsystemet vårt bygger ikke på ideen om hevn, men å gjøre opp for seg ved å sone sin straff og hvis mulig rehabiliteres tilbake til samfunnet.
Jeg synes det er viktig å se på helheten. Vi som samfunn har som oppgave å iverta alle individer som samfunnet består av. Noen av disse individene faller utenfor, enten ved psykiske lidelser eller sosiale problemer. Det er vår plikt som samfunn å, for det første gjøre vårt ytterste for at konsekvensen ikke blir at de ender opp som forbrytere, gjennom forbebyggende arbeid. Dernest mener jeg at det er vår plikt å gi individet mulighet for rehabilitering.
|