Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Hjem og utstyr

Varmepumpe?

Hjem og utstyr Hus, hage, utstyr, design mm.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 06-07-25, 08:00   #3
Lhi-My
Bør lage seg en tittel selv
 
Lhi-My sin avatar
 
Medlem siden: Mar 2009
Innlegg: 5.159
Lhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt avLhi-My har mye å være stolt av
Standard

Sv: Varmepumpe?

Varmepumpe er billigere oppvarming enn de aller fleste alternativ. Vi har også varmekabler i alle gulv i kjelleretasjen, men bruker kun de på badet. Vår varmepumpe har en utedel og to innedeler, en i hver av de to nederste etasjene. I tredje etasje er det bare soverom og der er det ingen oppvarmingskilder.

Jeg har aldri opplevd lyden fra varmepumpen som plagsom. Vi fyrer mye med egenhogd ved, så varmepumpen står for grunnvarmen på natterstid og når vi ikke er hjemme. I tillegg har den en viktig funksjon ved å sirkulere lufta innendørs slik at varmen fra både vedovn og varmepumpe fordeler seg bedre.

Vi skal bytte ut vår pumpe nå, den er 17 år gammel og fungerer forsåvidt fortsatt, men nyere pumper er mer effektive og i tillegg er vi redd for at den skal dø midtvinters når vi er relativt avhengige av den og det i tillegg er litt mer styr å bytte den. Ang vedlikehold har vi hatt service på den ca hvert andre år og det har vi vel så vidt jeg husker betalt under 2000 kr for. Bedriften vi kjøpte den av, har en serviceliste, så de ringer oss når de mener det er på tide med service og vi takker ja eller nei alt etter som hva som passer for oss. Vi har ikke hatt reparasjoner, service handler stort sett kun om rengjøring, men er viktig for funksjon og holdbarhet. I tillegg vasker vi selv filter i innedelen slik omtrent en gang i måneden i vinterhalvåret. Det innebærer kun å spyle et plastfilter under springen og tørke vekk litt støv, gjort på fem minutter max.

Lhi-My er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 12:16.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no