Sv: Bøker lest i 2011
1. Donna Leon: Opprørt sjø. En av hennes mange om etterforsker Brunetti i Venezia. Snill krim, men gode skildringer fra Venezia.
2. Erlend Loe: Stille dager i Mixing Part. Tja. Jeg har vært litt lei av Loe, men denne var ganske god, synes jeg.
3. Tove Nilsen: Nede i himmelen. Enda en bok om oppvekst på Bøler. Jeg likte den godt. Den var ganske sår og litt trist, men godt skrevet.
4. Helene Tursten: En mann med liten ansikt. Krim. Mitt første møte med etterforsker Irene Huss. Denne likte jeg godt.
5. Michael Nyqvist: Når barnet har lagt seg. Selvbiografi. Denne likte jeg ganske godt.
6. Allison Pearson: Jeg tror jeg elsker deg. Fin! Jeg trodde det var chick-lit, men det var det ikke. Oppvekst fra Wales på 70-tallet, forelskelse og masse David Cassidy.
7. Kjetil Østli: Politi og røver. Om organisert kriminaliltet i Norge. Interessant.
8. Lars Kepler: Paganinikontrakten. Krim. Denne likte jeg veldig godt, jeg kommer garantert til å lese mer av ham.
9. Francesca Simon: Rampete Robin blir rik
10. Francesca Simon: Rampete Robin på ferie. Begge disse høytlesning for barna. Vel, ikke helt min stil, men 5-åringen likte.
11. Lars Kepler: Hypnotisøren. Krim. Her kjedet jeg meg litt på slutten. Det ble litt langdrøyt. Men første halvdel var veldig god.'
12. Pia Hagmar: Saras drøm. Høytlesning for datteren. Har man hestejente, så har man hestejente. Det finnes 18 bøker i serien... satser på at hun vil lese noen selv etter hvert.
13. Val McDermid: Som sunket i jorden. Krim fra Skottland. Jeg liker godt skrivestilen hennes.
14. Pia Hagmar: Saras vintersorg. Høytlesning for datteren. Hestebok.
15. Akin Düzakin: Lukas bygger olabil. Bildebok. Stor stas for lillebror.
16. Tor Åge Bringsværd og Anne Holt: Karsten og Petra på skiskole
17. Belinda Starling: Bokbindersken. Historisk fra London i midten av 1800-tallet. Denne likte jeg veldig godt. Foreløpig årets höjdare.
18. Anna Sam: En kassadames betroelser. Boooring. En god idé, som ikke var spesielt godt gjennomført.
19. Tom Egeland: Lucifers evangelium. Nei nei nei. Det holdt en stund, men når det kom til slutten, ble det alt for far fetched for meg. når det kommer romvesner inn i handlingen, da forsvinner all troverdighet for mitt vedkommende
20. Pia Hagmar: Sara hesteeier. Høytlesning for datteren. Hestebok.
21. Mo Hayder: Kuren. Spenning. Mitt første møte med henne. Jeg ble ikke helt hektet. Men den var tidvis ganske guffen. Vet ikke helt om jeg er fristet til å lese flere.
22. Dan Brown: De tapte symbol. Spennende nok, men slutten innfrir ikke helt. Dette er lettleste greier.
23. Anna Bache-Wiig: Lasses hus. Denne likte jeg. Søt, varm og litt sår.
24. Kitty Crowther: Fotballspilleren. Barnebok/billedbok. Søt!
25. Henrik Langeland: Verdensmestrene. Denne likte jeg godt. Gjenkjennelig og ukjent på samme vis.
26. Pia Hagmar: Klar, ferdig, ri! Hestebok, høytlesning for datteren.
27. Jørn Lier Horst: Bunnfall. Krim. God, synes jeg.
28. Liza Marklund: En plass i solen. Krim. Likte denne også.
29. C. S. Lewis: Drømmen om Narnia. Til min store overraskelse hadde jeg ikke lest den tidligere. Det er jo den første boka i serien, men skrevet sist, mener jeg. Det er en opptakt til resten av serien. Litt fragmentert og stutt, men som en god opptakt.
30. C.S. Lewis: Løven, heksa og klesskapet. Har nok ikke lest den siden barndommen, og leser den med et helt annet blikk nå, men lar meg absolutt underholde.
31. Carole Matthews: Slinger i brudevalsen. Kremt. Tatt med som ferielektyre, men knapt verdt papiret den var skrevet på. Dårlig oversatt, dårlig det meste.
32. Cathrine Grøndahl: Jegt satte mitt håp til verden. Dikt. Vakker!
33. Gatelangs Krakow
34. Sco: Krakow (Berlitz lommeguider). Jepp. Har vært på tur. Jeg er sånn som leser sånne guider fra perm til perm.
35. Endre Lund Eriksen: Alvin Pang og hva foreldre gjør når du sover. Bildebok. søt!
36. Heidi Linde: Nu, jävlar.
37. Pia Hagmar: Eventyrrittet. Hestebok for datteren.
38. Thorbjørn Egner: Musikantene kommer til byen. Høytlesing (og synging!) for lillebror.
39. Ken Follett: Kjempenes fall. En skikkelig murstein. Til tider litt mye krigsreferat, men interessant og lærerik også.
40. Live Bonnevie: Hestenes klan. Med hestegal datter, var det faktisk ganske interessant lesing.
41. Pia Hagmar: Sara på rideleir. Høytlesning for datteren. Dette var bok nr. 6, det er bare 12 igjen...
42. Mark Haddon: Kabang! Ungdomsbok. Denne leste jeg bare fordi jeg har lest andre av ham før og likt dem veldig godt. Denne var søt og underholdende.
43. Bjørn Rørvik og Per Dybvig: Nisseforeningen. Billedbok. Vi digger reven og grisungen!
44. Solveig Moen Rusten: Se min kjole. Krim, men jeg synes ikke den fungerte veldig godt.
45. Pia Hagmar: Bringebærdalen. Bok nr. 7 om Sara hestejente unnagjort.
46. Timo Parvela: Ella og de andre. Barnebok.¨
47. Pia Hagmar: Saras seier. Bok nr. 8 i serien om Sara unnagjort.
48. Mo Hayder: Tokyo. Spenning. Ble ikke overbevist, men hadde trolig forventinger om noe annet enn det jeg fikk.
49. Lisa Jewell: After the party. Denne likte jeg godt. Intelligent chick lit.
50. Pia Hagmar: Sara og Jonte. Check. Bok nr. 9 unnagjort.
51. Jo Nesbø: Gjenferd. Ikke hans beste, synes jeg.
52. Jo Nesbø: Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje. Kul. Engasjerte både lillebror og meg
53. Elin Ørjasæter: Det glade vanvidd
54. Sophie Kinsella: Spøker du? Ikke hennes beste.
55. Pia Hagmar: Sara hopper i det. Check. Bok 10 ferdig.
56. Jon Gangdal: Jeg tenker nok du skjønner det sjøl : historien om Christoffer.
__________________
Tiddelibom med en liten (-06) og en stor (-02)
Dette er mine prinsipper. Hvis du ikke liker dem, så har jeg andre.
Groucho Marx
|