Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Mat og kosthold > Økologisk og diettmat

Kloke hoder: trenger hjelp til alternativ til taco-måltid, pizza og grøt

Økologisk og diettmat Forum for diskusjoner om og deling av oppskrifter på diettmat og økologisk mat.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 28-09-09, 19:51   #1
m^2
Bør lage seg en tittel selv
 
m^2 sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 14.029
Blogginnlegg: 122
m^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme omm^2 har et rykte de fleste bare kan drømme om
Standard

Kloke hoder: trenger hjelp til alternativ til taco-måltid, pizza og grøt

Lillegutt går på en ganske heftig diett, hvor matvarene er begrenset akkurat nå. Selvsagt skal de ha taco (med kjøtt, salsa, rømme, osv), pizza og risengrynsgrøt på SFO denne uka (han går glipp av pølsedagen - too bad - der hadde jeg slitt med alternativene )

Men uansett, jeg må finne et alternativ til disse matvarene og helst noe som ligner så han ikke blir sittendes mo mutters aleine med kjip mat liksom.

Dette er råvarene jeg kan bruke:
* alt av kjøtt og fisk, reker, kylling
* erter, champignon, blomkål, (overkoktgulrot men helst ikke- virker som han reagerer litt på det), løk, litt hvitløk, koriander, noen kryddersorter
* pekan-nøtter, kokosnøtt, honning, natron, olje
* mango, honningmelon, pære
* egg
ehm var det noe mer da tro?

Jeg tenkte på følgende, men tar MER ENN GJERNE i mot kreative tips:
* taco: lage små omeletter av egg, steke i fasong på lav varme i ovnen til de blir litt stive. Sånn som man gjør med marengser eller kjeks? Kanskje bedre med litt raspet nøtt i - stivere?
"Fyll" som han kan ta i selv:
-stekt kjøttdeig med spisskummen
-hakket løk
-raspet og mikrokokt blomkål m/hvitløk+olje+salt
-erter

- salsa laget på mango, koriander, løk og hvitløk, og salt. Har laget det før- det er ganske godt!
- "rømme" av ... eh, hm... kokosmelk og litt gelatin? "Nøttemelk" (vann silt gjennom nøttemel) og gelatin? Og...salt?

* pizza: bunn av raspet blomkål og egg
fyll av kjøttdeig, kylling, champignon og løk. "Strø" egg over så det binder det hele sammen. Blir jo litt avansert omelett egentlig men, jaja.

* grøt. Oioioi.
raspet blomkål (aka "blomkålris" i lavkarbo-verden) kokt i kokosnøttmelk?
Eller kanskje kokosnøttkjøtt kjørt i kverna i kokosnøttmelk?
Eller kanskje -"- med gelatin for å binde det sammen? Men da skjærer det seg vel hvis jeg varmer det
Eller ... kokosnøttmelk+grovhakkede pekannøtter aka noe mandelkjernepuddingaktig noe?



Hjeeeeelp!

m^2 er ikke aktiv   Svar med sitat
 


Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 15:33.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no