Gå tilbake   Foreldreportalen > FPForum > Generell diskusjon > Nyheter og media

Ikke lenger lov å klapse barn

Nyheter og media Forum for diskusjoner av nyheter og artikler. Husk å lenke til aktuell artikkel i første innlegg, så meddebattantene får mulighet til å sette seg inn i temaet.

 
 
Trådverktøy Visningsmåter
Gammel 09-04-10, 22:02   #1
Høst
Ad astra
 
Høst sin avatar
 
Medlem siden: Sep 2006
Innlegg: 3.529
Blogginnlegg: 339
Høst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner tilHøst er et navn som alle kjenner til
Standard

Ikke lenger lov å klapse barn

(Jeg trodde nå faktisk at det ikke var lov i utgangspunktet, men nå er det tydeligvis klargjort)



Fredag ble barneloven endret for å tydeliggjøre at barn ikke skal utsettes for noen form for vold - dette gjelder også lette klaps.

- Jeg er glad for at all tvil en gang for alle er ryddet bort. Alle former for vold rettet mot barn - selv om det skjer som ledd i barneoppdragelsen, er totalt uakseptabelt i dette landet, sier barneminister Audun Lysbakken (SV) i en pressemelding.

Den endrede barneloven presiserer også at barn ikke skal utsettes for skremmende eller plagsom opptreden, som å låse barnet inn i et rom eller bruke trusler om straff.

I tillegg er det vedtatt endringer i pasientrettighetsloven som sier at det er nok at kun en av foreldrene samtykker til helsehjelp når barnet trenger det.

Fra 1. juli 2010 innføres en varslingsplikt for begge foreldrene ved flytting. Den av foreldrene som vil flytte skal varsle den andre om planene.

- Dette vil gi foreldrene tid og anledning til å diskutere og vurdere hva som vil være den beste omsorgsløsningen for barnet framover, før flytting gjennomføres, står det i pressemeldingen.

Barneloven er i tillegg utvidet med en overnatting i uka, og sommerferiesamværet utvides fra to til tre uker til sammen.



Nå er det ikke lenger lov å klapse barn

__________________
Høst(Vesla 2002, Junior 2010, Knøttet 2015)

Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light; I have loved the stars too truly to be fearful of the night.

Høst er ikke aktiv   Svar med sitat
 

Trådverktøy
Visningsmåter

Innleggsregler
Du kan ikke starte nye tråder
Du kan ikke skrive svar
Du kan ikke laste opp vedlegg
Du kan ikke endre dine innlegg

BB code is
[IMG] kode er
HTML kode er Av
Bytt forum


Alle klokkeslett er GMT +2. Klokken er nå 16:10.


Powered by vBulletin
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Norsk: Lavkarbo.no | Selvrealisering.no
©2006 - 2015, Foreldreportalen.no