Sv: Unpopular opinion-tråd
Opprinnelig lagt inn av Karamell, her.
Kommer veldig an på hvor man bor. Bare barneskolen til sønnene stilte 5-7 lag gjennom hele barneskolen bare for guttene, og noen færre på ungdomsskolen. Husker ikke når de begynte med 11-er. Før det er de jo bare 7 på hvert lag. Først oppi åra slår de sammen to aldersgrupper. Jeg har ikke oversikt over hvor mange jentelag de stilte.
Det er litt forskjell på gutte- og jentefotballen der. De fleste klubber får problemer med å opprettholde nok spillere på jentelagene, når de kommer opp i J17. Vår klubb har gått til samarbeid med et par naboklubber for å få stor nok spillerstall. Det spilles også litt opp og ned i alder, og mange spiller i (minst) to ulike aldersklasser for å få det til å gå opp. Særlig etter pandemien har det vært utfordrende. Så det er absolutt en problemstilling her også, at man må gjøre en innsats for å få de svakeste/de som ikke egentlig er interesserte til å fortsette, for å greie å stille lag (så kan man jo også diskutere om det er for mange klubber, i alle fall på denne kanten). Men uansett hvor mye man anstrenger seg for å motivere, oppmuntre og gi spilletid, så vil likevel de minst interesserte falle fra med tid og stunder. Enkelte ganger er det verken idretten, laget, lagkameratene eller trenerne det er noe i veien med, for noen er det bare ikke riktig. Fotball og håndball er ikke for alle. Som barn er man med likevel, det er lek og gøy og vennene er der. Men når man kommer opp i alder og nivå så er det ikke like naturlig lenger, og man har heller ikke samme tilbøyelighet til holde på med noe man synes er kjedelig, bare fordi vennene gjør det eller fordi foreldrene sier man skal. Men klart, man må jo prøve i det lengste å unngå at det skal bli kjedelig. Og det er jo den store utfordringen, for man ønsker jo heller ikke at det skal bli kjedelig for de som faktisk liker det, og har lyst til å ta det seriøst.
Men det er vel forskjell på kubber her også. På jentesiden, i alle fall oppi alder et stykke, er vel klubben dere høre til (?) av de beste i byen, for ikke å si i landet. Det bidrar jo også til å både beholde og trekke til seg flere (dedikerte) spillere, som er motiverte for å være med videre, uten at man trenger å legge ned så mye innsats.
__________________
µ 05 07 07
Sist redigert av My : 14-03-23 kl 23:40.
|