Sv: Hva er det "forbudt" å beklage seg over?
Opprinnelig lagt inn av Hattifnatten, her.
Konsekvensene for enkeltpersoner er ikke større på østlandet enn om man må vente en hel natt for å komme hjem på grunn av uvær i Nord Norge. Det er bare det at man kanskje er mer innstilt på det utenfor sentrale strøk.
Man er nok mer innstilt på å stå værfast i snøstorm i Nord-Norge enn på sørlandet, ja. Men det er ikke nødvendigvis slik at Oslo-folk er uforberedt som gjør at det blir kaos. Sånn blir det nemlig ofte fremstilt av f.eks nordlenninger når det er kaos på veiene i Oslo. Det hjelper jo lite om man er aldri så godt rustet til vær og kjøreforhold når trafikkmengden fører til kaos. Og det er jo også veldig sjelden det er den gjengse østlandssjåfør som forårsaker kaoset, men heller utenlandske vogntog, f.eks.
Men jeg lærte nå iallfall da jeg bodde i Oslo at man liksågodt kunne ta en hjemmekontordag når det første snøfallet kommer. Og veimyndighetene har også blitt flinkere til å forebygge. De stopper trailere på vei til Norge uten kjettinger osv.
|