Sv: Kjøpe dieselbil nå
Hva har dere sett på?
Det er kanskje litt begrenset, men ikke helt. Trenger dere en "ekte 7-seter", eller en "5+2"-seter?
Hvordan det i praksis vil bli er vanskelig å si. Litt av problemet er at de baserer seg på eldgamle undersøkelser og har ikke sett framover i henhold til nye EU-krav som kommer fra 2013 for dieslebiler gjennom Euro6-standarden, som enkelte biler støtter allerede. Videre har man en del undersøkelser som også viser at effektiviseringen gjort på bensinmotorer for å få ned forbruket har ført til at man får økte utslipp på andre måter gjennom en endret forbrenningsprosess, og i kombinasjon med reduksjonene for diselbiler blir forksjellen mellom diesel og bensin her mindre.
Man har ikke snakket om å forby dieselbiler i Oslo. Man har snakk om å ikke tillate bruk på enkelte av de aller kaldeste dagene. I fjorvinter ville det vel utgjort fem dager.
Tror ikke det blir spesielt problematisk å kjøpe diesel. Men for å si om det finnes gode bensinalternativer er man litt avhengig av å vite hvilken biltype dere egentlig ser etter.
Er det snakk om å kjøpe brukt eller ny? Skal man kjøpe brukt er det nok vanskeligere å finne modeller med bensin enn diesel.
__________________
"I've got nothing against God. It's his fan club I can't stand"
[J-2003 - G-2005 - J-2008]
|