Vis enkelt innlegg
Gammel 29-05-10, 09:29   #420
Slettet bruker
Passiv
 
Innlegg: n/a
Standard

Sv: En Facebook-gruppe (om hjertesykt barn)

Opprinnelig lagt inn av Bojan, her.


Ikke alltid like lett å ha oversikt over hva som skrives, men i et nylig brev (som er publisert på FB-siden til Jonas-saken) sendt fra foreningen til helseministeren 19.5.2010, står det:
De nordiske landene jobber på den samme måten som Rikshospitalet. Det er staten som dekker utgiftene. For å unngå å miste stillingene sine og tape prestisje, er de veldig opptatt av at statistikkene viser til gode resultater. Derfor manipulerer de statistikkene.
Motivet for den påståtte forfalskningen er riktignok i følge foreningens brev ikke "å forfalske statistikk for at hjertebarn skal dø", men "for at legene skal miste stillingene sine og tape prestisje". Uansett er det påstander om manipulering og forfalskning om statistikk.

Det er ingen grunn til å anta at en eneste lege av spesialistene på hjertebarn her i landet er i ferd med å miste stillingene sine. Dermed faller hele denne teorien på sitt eget grunnlag. Om man videresender en pasient i Norge til en annen som har en bedre metode med større odds for å lykkes, så blir man rett og slett ikke oppsagt.

Om man derimot hadde tviholdt på alle barn med antydning til blå lepper for å operere dem selv - for så rimelig lett dokumenterbart å ende med en grell samling døde pasienter i form av små barn - da ligger man tynnere an.

Selvsagt hender det at en lege gjør en feil. Da gås dette som regel etter i sømmene og man har faktisk et apparat tilgjengelig som kan etterprøve det denne legen har gjort - og som kan ta grep om det er for dårlig.

Men det er på tide å innse at det hender at det dør barn. Og noen ganger er det rett og slett ikke noens feil. De fleste leger - jeg kjenner jo opptil flere - har som utgangspunkt å hjelpe syke mennesker. Ikke å pynte statistikker som er stygge fordi de stadig slumper til å ha livet av barn.